İksa yapılarının sayısal tasarımı
Numerical design of shoring structures
  1. Tez No: 593673
  2. Yazar: ELÇİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, kumlu ve killi zeminde kazı sonrası duraylılığı sağlamak amacıyla inşa edilen öngermeli zemin ankrajı ile desteklenen fore kazıklı iksa sistemlerinin sayısal analizi yapılmıştır. Sayısal analizlerde, sonlu elemanlar yöntemi mantığıyla çalışan PLAXIS 2D (Finite Element Code for Soil and Rock Analysis) bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında kritik kesitler belirlenerek derin kazı analizleri Plaxis 2D ile modellenerek yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçları sahada ilgili cephelere yerleştirilen inklinometre okumaları ile karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte ankraj serbest boyu ve fore kazık soket boyundaki değişimin iksa sistemine etkileri yatay deplasman açısından incelenerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical analysis of bored pilled shoring systems supported by prestressed ground anchor constructed to provide stabilitiy after excavation on sandy and clay soil was carried out. In numerical analysis, PLAXIS 2D (Finite Element Code for Soil and Rock Analysis) computer software which works with the logic of finite element method was used. Within the scope of the study, critical sections were determined and deep excavation analyzes were made by modeling with Plaxis 2D. The results of the analysis were compared with the inclinometer readings placed on the related facades in the field. However, the effects of changes in anchor unconstrained length and bored pile socket length on shoring system were examined in terms of horizontal displacement and the results were interpreted.