Altun Yaruk'un (II. kitap) Türkçe ve Moğolca çevirilerinin karşılaştırmalı söz varlığı
Golden Light's (II. volume) Turkish and Mongolian translational language analysis
  1. Tez No: 593679
  2. Yazar: ZAGARPERENLEİ TÜMENBAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Budizmin Mahāyāna mezhebine ait“Suvarnaprabhāsa – sutra”(Skr.) kısaca“Altun Yaruk”olarak bilinen eser, İslâmiyet öncesi Türk dünyası özellikle Eski Uygurlar için önemli bilgiler içeren Uygur harfli yazılmış mühim bir Budist çevre öğreti kitabıdır. Eser, X. yüzyılda, Çin dilinden Eski Uygur Türkçesine tercüme edilmiştir. Budist çevre eseri olarak Turfan bölgesinde bulunduktan sonra Radlov V. V. – Malov S. E. taraflarından 1893 yılında Leningrad'da (St. Petersburg) neşredilmesiyle beraber ilim dünyasında daha çok tanınmıştır. Bu çalışmada, Altun Yaruk'un en sağlam nüshası olarak kabul gören St. Petersburg nüshasının II. kitabının Türkiye Türkçesi aktarımı yapılarak, Moğolca Altun Yaruk'un aynı bölümleriyle karşılaştırılıp her iki dildeki ortak söz varlığı incelenmiştir. Daha sonra Klasik Moğol yazısından Kırıl alfabesine aktarılmış Moğolca Altun Yaruk'un, aslına uygun bir şekilde Türkiye Türkçesi tercümesi de yapılmıştır. Moğolca – Türkçe tercümelerinde kullanılmış olan ortak Sanskritçe, Soğdca, Çince gibi alıntı dini terimler dışında, ortak sözcükler, deyimler ve fiiller dahil olmak üzere o dönem dini gereğince türetilmiş Uygurca sözcükler kavram alanlarına göre sınıflandırılarak açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most well-known work“Suvarnaprabhāsa – sutra”(Skr.) of Mahāyāna Buddhism, in short“Golden Light”, the pre-Islamic Turkish world is an important Buddhist teaching book written in Uighur alphabets, which contains important data about the ancient Uighurs. In the X-century, this work was translated from the Chinese language into Old Uighur Turkic language as a Buddhist work, discovered in the Turfan region, which was later considered to be the most robust work recognized by Radlov V. V. – Malov S. E. in Leningrad (St. Petersburg). In this study, second copies of St. Petersburg are translated into Turkish,the same section of Mongolian Golden Light's common vocabulary were examined in both languages. Mongolian Cyrillic alphabet translated version of Golden Light, was originally translated to Turkish appropriately. The new areas of Uighur words concept, consisting common words, idioms and verbs, were classified including common Sanskrit, Sogdian and Chinese, which were used in Mongolian – Turkish translations.