The impact of external vulnerabilities on exchange rate pass-through: Recent longitudinal evidence from emerging markets
Yapısal kırılganlıkların kur geçişkenliği üzerine etkisi: Gelişmekte olan ülkelerde yakın dönem analizi
- Tez No: 593688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, gelişmekte olan ülkelerde (GOÜ) yakın dönemde yapısal kırılganlık faktörlerinin döviz kuru ile enflasyon arasındaki ilişki üzerindeki etkisini incelemektedir. Seçilen kırılganlık göstergeleri bakımından GOÜ'ler arasında belirgin bir heterojenlik olduğu görülmektedir. Çalışmada, öncelikle gelişmekte olan ülkeler her bir kategorizasyon için ortanca seviyelerine göre“yüksek hassasisetli”ve“düşük hassasiyetli”olarak iki alt gruba ayrılmaktadır. Ardından, yüksek ve düşük gruplar arasındaki olası kur geçişkenliği farklılıkları incelenmiştir. Sonuçlar, görece daha dirençli ülkelerin daha düşük kur geçişkenliğine sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin, yüksek dolarizasyon seviyesine sahip ülkeler, düşük dolarizasyon ülke grubuna kıyasla daha yüksek kur geçişkenliği göstermektedir. Ayrıca, cari açığı veya dış finansman ihtiyacı yüksek olan ülke grupları daha yüksek geçişkenliğe sahip olmaktadır. Ek olarak, yüksek enflasyon seviyesi, yüksek ülke risk primi ve yüksek reel sektör yabancı para borçluluğu da artan geçişkenlik seviyesi ile ilişkilendirilebilmektedir. Öte yandan, yüksek rezerv yeterliliği seviyesine sahip veya Doğrudan Yabancı Yatırım paylarında daha yüksek olan ülkeler düşük ülke grubuna kıyasla daha düşük kur geçişkenliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of structural vulnerabilities on the nexus between exchange rate and inflation in Emerging Markets for the recent time period. It is observed that there is a considerable heterogeneity among Emerging Markets regarding selected vulnerability sources. In the study, firstly EM countries are classified into two subgroups as“highly vulnerable”and“low vulnerable”according to median levels for each vulnerability categorization. Then, the possible differences between high and low country groups in terms of exchange rate pass-through (ERPT) to inflation is examined. Results show that more resillient EM countries are experiencing lower ERPT levels. For instance, countries with higher level of dollarization shows higher ERPT compared to lower dollarization group. Moreover, countries with higher current account deficit or external financing need shows higher ERPT levels. Additionally, higher level of inflation, higher country risk premium and higher foreign currency debt debt can be associated with increasing ERPT. On the other hand, countries with higher reserve adequacy or higher foreign direct investment shows lower ERPT compared to lower EM groups.