İstanbul ili yanık tedavi merkezi ve yanık ünitelerinde çalışan hekim ve hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumunun incelenmesi
The compli̇ance of physi̇ci̇ans and nurses wi̇th the isolati̇on precauti̇ons in the burn treatment centers and burns units of istanbul
  1. Tez No: 593689
  2. Yazar: BERRİN DÜŞ TATLICILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma İstanbul ili yanık tedavi merkezi ve yanık ünitelerinde çalışan hekim ve hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumunu incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Evreni İstanbul ilinde bulunan yanık tedavi merkezi ve yanık ünitesine sahip tüm Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin yanık tedavi merkezi ve yanık ünitelerinde görev yapan tüm hekim ve hemşireler, örneklemi ise 23 hekim ve 48 hemşire olmak üzere toplam 71 kişi oluşturdu. Veriler; bilgi formu, izolasyon önlemlerine uyum ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Shapiro Wilk testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Hekim ve hemşirelerin izolasyon önlemleri uyum ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 54,98±4,26, bulaşma yolu alt boyutu puan ortalaması 16,77±1,59; çalışan ve hasta güvenliği alt boyutu puan ortalaması 18,00±3,02; çevre kontrolü alt boyutu puan ortalaması 9,49±1,79; el hijyeni, eldiven kullanımı alt boyutu puan ortalaması 10,59±1,46 bulundu.
Özet (Çeviri)
THE COMPLİANCE OF PHYSİCİANS AND NURSES WİTH THE ISOLATİON PRECAUTİONS IN THE BURN TREATMENT CENTERS AND BURNS UNITS OF ISTANBUL The study was conducted as a descriptive study in order to examine the compliance of physicians and nurses working in burn treatment centers and burn units in İstanbul province with isolation measures. The universe was composed of 71 physicians and nurses working in the burn treatment center and burn units of all Training and Research Hospitals with burn treatment center and burn units in Istanbul. The sample consisted of 71 physicians and 48 nurses. Data; The information form was collected using the measure of compliance measures. Shapiro Wilk test, Spearman Correlation Analysis and Mann Whitney U test were used to analyze the data. The mean total score of the physicians and nurses from the isolation measures adaptation scale was 54,98 ± 4,26, and the transmission path subscale mean score was 16,77 ± 1,59; mean score of employee and patient safety sub-dimension was 18.00 ± 3.02; mean score of environmental control sub-dimension was 9.49 ± 1.79; hand hygiene, glove usage sub-dimension mean score was 10.59 ± 1.46.