Kanser hasta ve eşlerinin anksiyete-depresyon düzeyleri ile evlilik ilişkisi niteliğinin sosyal çalışma açısından değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety and depression levels with quality of marriage relationships of cancer patients and their spouses in terms of social work
- Tez No: 59372
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
84 VII- ÖZET Hastalar için ciddi psikolojik etkileri olan kanser tanısı ve tedavisinin has taların eşleri üzerinde de olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu düşünceden hareketle halen tedavileri devam etmekte olan farklı tanılı 20 kadın 20 erkek olmak üzere 40 kanser hastası ve onların eşleri ile herhangi bir fiziksel hastalığı olmayan 40 sağlıklı çift denek olarak alınmıştır. Eşlerin kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki korelas yon ve evlilik ilişkisi bağlamında eşlere yönelik değerlendirme ile kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Hasta ve kontrol grubu sosyo demografik açıdan eşleştirilmeye çalışılmıştır. Deneklere sosyal çalışma gereksinim saptama (bilgi) formu, Spielberger Durumluk ve Sürekli Anksiyete Envanteri (STAİ), Beck Depresyon ölçeği ve Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen önemli bulguları şöyle sırahyabiliriz ; Hastalar ve eşlerinin anksiyete düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanırken, hastalar ve eşlerinin depresyon düzeyleri arasında anlamsız korelasyon saptanmıştır. Erkek hasta eşlerinin ve kadın hasta eşlerinin anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Sosyal çalışma kapsamında hastalar için eş desteği ile eşle duygu ve düşünce paylaşımı olmamasının anksiyete ve depresyon düzeyini arttırdığı saptanmıştır. Kadın hastaların depresyon düzeyinin erkek hastaların depresyon düzeyinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri kontrol grubunun anksiyete ve depresyon düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. Kadın hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri ile evlilik ilişkisi bağlamında eşlerine yönelik olumsuz değerlendirmeleri arasında pozitif korelasyon saptanırken, olumlu değerlendirmeler ile anksiyeteve depresyon düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Erkek hastalar ve eş grupları için bu korelasyonlar tespit edilemiştir. Kanser hastaları ile eşlerinin tedavi sürecinde birbirlerine psikolojik ve sos yal sorunlarla baş edebilmeleri için aileye yönelik sosyal çalışma, psikolojik yardım ve destek sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
85 VIII- SUMMARY The diagnosis and treatment of cancer that have psychological effects on the patients can also creat negative effects on their spouses. From this point of view, we compared forty patients with different kinds of cancer, twenty women and twenty men, whose treatments have been keeping on and their spouses with forty individuals who have physically no problems and their spouses. Firstly, the correlation between the level of anxiety and depression of the patients and that of their spouses has been studied and then the correlation between their evaluation toward their spouses in respect of marriage relations and the level of anxiety and depression has been examined. Only the patient and control groups have been tried to match in socio- demographic aspects. Social activity requirement determining form, Spielberger State-Trait Anxi ety Inventory (STAI), Beck Depression Inventory and Birtchnell Partner Evaluation Scale have been applied to the subjects. Important clues obtained are : 1. While between the levels of anxiety of the patients and that of their spouses, significiant positive correlation has been determined, between the levels of depression of the patients and those of spouses, no significiant correlation has been established. It has been found that there was no significiant difference between the level of anxiety and depression of spouses of man and woman patients. 2. It has been determined that for the patients in the scope of social work the absence of the support of spouse and sharing of feelings and thoughts increased the level of anxiety and depression. 3. It has been established that the level of depression of women patients is higher than that of men. 4. The fact that the level of the anxiety and depression of the patient group is higher than that of the cortrol group has been determined.86 5. While a positive correlation has been determined between the level of the anxiety and depression of the women patients with their negative evaluation toward their husbands in respect of marriage relations, negative correlation has been estaslished between positive evaluations with the levels of anxiety and depression. In men there was no significiant correlation in the subjects mentioned above. Also, in the spouses of the women and men patients there was no such kind of correlation. In conclusion; in the treatment period of cancer, it is necessary to provide social work, psychological help and support for the patients and their families to cope with their psychological and social problems.