Suçluların iadesi
Extradition
- Tez No: 593721
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Suçluların iadesi; şüpheli, sanık ve hükümlülerin uluslararası andlaşmalar veya mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde gerçekleşen bir süreçle bir devlet tarafından diğer bir devlete teslim edilmesidir. Suçluların iadesine ilişkin tüm işlemler, belirli ilkeler ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. İade sürecinde gözetilmesi gereken bu kurallar, devletlerin uluslararası hukukta tanımlanan yükümlülüklerinden kaynaklanmaktadır. Her devletin hukuk sistemine göre değişiklik göstermekle birlikte, usul işlemlerinin tamamlanması zaman alabilmektedir. Uygulamada karşılaşılan bu sorunu aşmak amacıyla, kişinin iadeye rıza gösterdiği durumlarda basitleştirilmiş iade usulü uygulanmaktadır. Türk hukuk sisteminde ise basitleştirilmiş iade kurumu,“rızaya dayalı iade usulü”başlığı altında 6706 sayılı Cezai Konularda Uluslararası Adli İş Birliği Kanunu'nun 17 nci maddesi çerçevesinde uygulama bulmaktadır. Bu çalışmamızda, öncelikle Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi ve 6706 sayılı Cezai Konularda Uluslararası Adli İş Birliği Kanunu çevçevesinde suçluların iadesi kurumuna ilişkin ilke ve esaslar anlatılacaktır. Çalışmanın son bölümünde ise Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesine Ek 3 üncü Protokol ve 6706 sayılı Kanun kapsamında, Türk hukuk sistemi bakımından yeni bir düzenleme olan rızaya dayalı iade kurumunun esaslarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Extradition is a formal process by which suspects, accused persons and sentenced persons is surrendered by one state to another based on a international convention or rule of reciprocity. All processes related to extradition are carried out in accordance with certain rules and principles. These rules and principles, which must be observed during the extradition process, are arised from the obligations of states defined in the international law. Although it depends on the necessities of the legal system of each state, in generally, conclusion of procedural processes related to extradition may take a long time. In order to solve this problem, simplified extradition procedure is applied where the requested person gives consent to the extradition. In Turkish legal system, the simplified extradition has been regulated in the Law On International Judicial Cooperation In Criminal Matters numbered 6706 under the title of“extradition based on the consent”. In this study, first of all, rules and principles extradition will be explained within the frame of the European Convention on Extradition and Law On International Judicial Cooperation In Criminal Matters numbered 6706. In the last chapter of the study, the new institution for the Turkish legal system called“extradition based on the consent”will be mentioned within the frame of the Third Additional Protocol to the European Convention and the Law Numbered 6706.