Kodeinin farelerde hümoral bağışık yanıt üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of codeine on humoral immune response in mice
- Tez No: 593735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Afyon Latince'de“Papaver somniferium”olarak adlandırılan haşhaş bitkisinden elde edilen ve uyuşturucu özelliği taşıyan bir maddedir. Morfin, kodein, eroin ve metadon gibi afyon haşhaşından elde edilen ve uyuşturucu özelliği olan maddelerin tümüne ise“opioid”adı verilir. Bulunuş miktarları itibarı ile morfin, kodein, tebain, papaverin, noskapin ve narsein afyondaki en önemli alkoloitlerdir. Kodeine, fosfat ve sülfat eklenmesi ile kodein tuzları olarak bilinen kodein fosfat ve kodein sülfat formları elde edilmektedir. Kodein fosfat ve kodein sülfat tıpta tedavi amaçlı olarak daha fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmada, farklı şekillerde kullanılan kodein preparatlarının (kodein pür, kodein fosfat ve kodein sülfat) farelerde hümoral bağışık yanıt üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kodein ve kodein tuzları canlı ağırlığına göre 10 mg/kg, opioid antagonisti naltrekson 4 mg/kg ve ovalbumin (T-bağımlı antijen) her bir fare için 100 g olacak şekilde %0.85'lik salin solüsyonu içerisinde hazırlanarak farelere intraperitoneal (karın içi) olarak 0. ve 10. günlerde enjekte edilmiştir. Enjeksiyon öncesi ve sonrasında elde edilen serum örneklerinde OVA spesifik immünoglobulin seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Sonuçlar, kodeinin antijen spesifik antikor seviyelerini belirgin şekilde baskıladığını, opioid antagonisti naltreksonun ise kodeinin immünosupresif etkilerini bloke ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Opium is a narcotic substance obtained from the poppy plant called Papaver somniferium in Latin. The substances such as morphine, codeine, heroin and methadone obtained from opium poppy are called opioids. Morphine, codeine, thebaine, papaverine, noscapine and narcine are the most important alkaloids in opium. By the addition of phosphate and sulfate to the pure form of codeine, codeine phosphate and codeine sulfate are obtained known as codeine salts. These forms of codeine are more preferred in medicine for therapeutic purposes. The aim of this study was to determine the effects of different preparations of codeine (pure codeine, codeine phosphate and codeine sulfate) on humoral immune response in mice. For this purpose, codeine, codeine salts (10 mg/kg) and opioid antagonist naltrexone (4 mg/kg) were prepared in 0.85% saline solution according to body weight and each mouse was injected intraperitoneally on day o and day 10 together with OVA (100 g). OVA specific immunoglobulin levels were determined by ELISA in mice sera collected before and after immunizations. The results showed that codeine significantly suppresses antigen-specific antibody levels, whereas opioid antagonist naltrexone blocks the immunosuppressive effects of codeine.