Tahkim yargılamasında yargılama giderleri
Jurisdiction expenses in arbitration
  1. Tez No: 593734
  2. Yazar: BİLGE ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tahkim yargılaması, devlet yargısına alternatif bir tür yargılama çeşididir. Kural olarak, taraflar arasında doğan uyuşmazlıkların çözümünde mahkemeler yerine tahkim mercilerine de başvurulabilmektedir. Tahkim yargılaması sonucunda verilen hükümler de tıpkı mahkeme kararları gibi tarafları bağlar. Kişilerin aralarında doğmuş ya da doğabilecek uyuşmazlıklarda tahkim yolunu seçmelerinin birden fazla sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de yargılama giderleridir. Tahkim yargılamalarında kural olarak yargı harçları bulunmamaktadır. Özellikle büyük meblağlı ticari uyuşmazlıklarda, harçların bulunmaması, tahkimin ticari şirketler tarafından tercih edilmesinde rol oynar. Bununla birlikte, dar anlamda yargılama giderleri ise uyuşmazlığın niteliğine ve miktarına göre, hakem/hakem heyeti tarafından belirlenir. Tahkim yargılamasında harçlar da dahil geniş anlamda yargılama giderlerinin incelendiği bu tez çalışması üç temel bölümden oluşmaktadır. Birince bölümde genel anlamda tahkim yargılaması ve bu yargılama türünün özellikleri ile yargılama usulü incelenmiştir. İkinci bölümde, tahkim yargılamasında yargılama giderleri, devlet yargısı ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş; tahkim yargılaması sonucunda açılan bir takım davalarda harç ve giderler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise bazı kurumsal tahkim merkezlerinin özelliklerine değinilerek, yargılama giderlerinin düzenlendiği hükümlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arbitration is an alternative type of judicial procedure. As a rule, arbitration authorities may be used instead of courts to settle disputes arising between the parties. Provisions given as a result of arbitration proceedings bind the parties just like the court decisions. There are more than one reason why people choose arbitration in disputes that may arise or migh arised between them. One of these reasons is the costs of the proceedings. As a rule, there are no judicial fees in arbitration proceedings. Especially in the case of large commercial disagreements, the absence of fees plays a role in the choice of arbitration by commercial companies. However, in the narrow sense, the costs of the proceedings are determined by the arbitrator / arbitral tribunal according to the character and amount of the dispute. This thesis, which examines the costs of arbitration in a broad sense, including fees, is composed of three main sections. In the first section, the arbitration proceedings in general and the characteristics of this type of trial and the procedure are studied. In the second chapter, the costs of the arbitration proceedings are studied comparatively with the state judiciary; fees and expenses were discussed in a number of cases sued as a result of the arbitration proceedings. In the last section, the features of some institutional arbitration centers are mentioned and the provisions in which the trial expenses are regulated are given.