Ders dışı koro eğitiminin ortaokul öğrencilerinin öz-yeterliğine etkisi
The effect of extra-curricular chorus education on the self-efficacy of secondary school students
- Tez No: 593736
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı“Ders Dışı Koro Eğitiminin Ortaokul Öğrencilerinin Öz-yeterliğine Etkisi”ni incelemektir. Bu çalışma, 2018-2019 öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesi Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Ortaokulu'nda 6. ve 7. sınıflarda öğrenim gören toplam kırk (40) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama için öntest-sontest deneme modeli kullanılmıştır. Öğrenciler random yöntemi ile seçilmiş; deney grubu 20 öğrenci, kontrol grubu 20 öğrenci olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler tablolar ile çözümlenip yorumlanmıştır. Deney grubuyla haftada iki gün, günde birer saat koro dersi yapılmıştır. Derslerde beden ve ses ısıtma hareketleri, aynalama, yansılama ve Orff teknikleri kullanılmıştır. Önce teksesli şarkılar ve marşlar daha sonra kanonlar, çiftsesli şarkılar ve marşlar çalışılmıştır. Kontrol grubuyla ise hiç çalışılmamıştır. Araştırmanın sonunda deney ve kontrol grubuna sontest yapılmış ve öntestle sontest arasında öz-yeterlikle ilgili anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılıma sahip olup olmadıklarını belirlemek için Shapiro Wilk's testi kullanılmıştır. Ayrıca betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Varyansların homojenliği için ise Levene Testi kullanılmıştır. Deney grubunun ve kontrol grubunun öntest-sontest puanları arasındaki farkın anlamlılığı için ilişkili örneklemler t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to analyze the effect of extra-curricular chorus education on the self-efficacy of secondary school students. The study was carried out with a total of forty (40) 6th and 7th grade students, who studied at Private Secondary School of Gazi University Foundation located in Çankaya, Ankara in 2018-2019 educational year. The study is based on pretest-posttest model. The students were randomly selected and divided into an experiment group (20 students) and a control group (20 students). Collected data were analyzed and interpreted through tables. Chorus lessons with the experiment group were conducted an hour a day, twice a week. The courses were based on body and vocal warm ups, mirroring, imitation, and Orff techniques. Monophonic songs and marches were practiced first, which were followed by cannons, polyphonic songs and marches. No practices were performed with the control group. In the end of the research, a posttest was conducted to the experiment and control groups, to see if there was a significant difference between the pretest and posttest results in terms of self-efficacy. Shapiro Wilk's test was utilized to see whether the data obtained had a normal distribution. Besides, descriptive analyses were also performed. Levene Test was used for the homogeneity of the variances. For the significancy of the difference between the pretests and posttests of the experiment and control groups, related samples t-test was carried out.