Örgüt kültürü-stratejik planlama ilişkisinin yerel yönetimlerde incelenmesi: Kahramankazan Belediyesi örneği
Examining the relationship between organizational culture and strategic planning in the local goverments: Case of Kahramankazan Municipality
  1. Tez No: 593737
  2. Yazar: İREM ESMA ÖZÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yeni Kamu Yönetimi (YKY) anlayışına paralel olarak ülkemizde kamu kurumlarına stratejik plan hazırlama zorunluluğu getirilmiştir. Kamu kurumlarının var olan kültürleri içerisinde şekillenen stratejik planlama süreci başlatılmıştır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, yerel yönetimlerde örgüt kültürünün stratejik planlamaya ilişkin tutum üzerindeki etkisini tespit etmektir. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri hariç dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri kavramsal çerçeve niteliğindedir. Çalışmanın birinci bölümünde örgüt kültürü kavramı, öne çıkan modeller ve araştırmaya temel teşkil eden Denison modeline yer verilmiştir. İkinci bölümünde ise, stratejik planlama süreci kullanılan ölçeğin boyutları açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde literatür taramasına bağlı olarak örgüt kültürü ve stratejik planlama ilişkisi incelenerek, araştırmanın hipotezleri oluşturulmuştur. Dördüncü bölümünde ise, araştırmanın yöntemi ve yapılan analizlere ilişkin bulgulara yer verilmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiştir. Araştırmada anket tekniği kullanılmış, söz konusu anket çalışması Kahramankazan Belediyesinde gerçekleştirilmiştir. Denison Örgüt Kültürü Ölçeği ve Stratejik Planlama Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Denison Örgüt Kültürü Ölçeği İngilizceden uyarlanmıştır. Ölçeklerin geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile güvenirliği ise Croncbach Alpha ile test edilmiştir. Araştırmanın ilişkisel bir analiz olması bakımından regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi ise, SPSS ve AMOS programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, örgüt kültürünün stratejik planlamaya ilişkin tutum üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the new public management approach, has been obliged to prepare strategic plan for public institutions. The strategic planning process that has been shaped within the existing cultures of public institutions has started. In this context, the aim of this study is to determine the effect of organizational culture on attitude towards strategic planning in local goverments. The study consists of four chapters except the introduction and conclusion. The first and second parts of the study are conceptual frameworks. In the first part of the study, the concept of organizational culture, prominent models and the basis of the research are Denison model. In the second part, strategic planning process is evaluated in terms of the dimensions of the scale used. In the third part of the study, the hypothesis of the research was formed by examining the relationship between organizational culture and strategic planning depending on the literature review. In the fourth part, the findings of the research method and analysis are given. The research was adopted quantitative method. The survey tecnique was used in the study and the survey was conducted in Kahramankazan Municipality. The Denison Organizational Culture Scale and the Strategic Planning Attitude Scale, were used. The Denison Organizational Culture Scale was adapted from English. The validity of the scales was tested with confirmatory factor analysis and the reliability of the scales was tested with Cronbach Alpha. Regression analyze were performed to make the research a relational analysis. The data were analyzed by SPSS and AMOS programs. As a result of the analyzes, it was concluded that the organizational culture and the mission dimension, one of the organizational culture dimensions, had an impact on the attitude towards strategic planning.