Kayın mantarı (Pleurotus spp.) kullanılarak krom içerikli deri atıklarından krom miktarının azaltılması üzerine araştırmalar
Investigation on reducing chromium quantity in chromium containing wastes of leather industry using oyster mushroom (Pleurotus spp.)
  1. Tez No: 593740
  2. Yazar: ANIL ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESER BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Deri endüstrisinde kromlu tıraş atıkları deri sanayi için çevre kirliliğine neden olan maddelerden bir tanesidir. Ticarette bunların arıtımı hem kimyasal hem de biyolojik olarak yapılmaya çalışılsa da tam anlamıyla başarıya ulaşılamamakta ve krom, çevreye atılan kromlu tıraş atıklarında yüksek oranda bulunmaktadır. Bu şekilde gömülerek göz ardı edilmeye çalışılan bu sorun gelecekte çevre açısından ciddi sağlık problemlerine de neden olabilir. Bu tezde, Pleurotus ostreatus'un (İstiridye mantarı) wet blue tıraş atıklarından kromu bünyesine alması ve bu mantarların da gelişmesi için uygun değerlerin otomatik olarak ayarlanacağı bir üretim sistemi geliştirilmesine dayalı çalışmalar yapılmıştır. Pleurotus ostreatus yetiştiriciliği için özel olarak hazırlanmış komposta %0 (Kontrol grubu), %0.5, %1, %1.5 ve %2 oranlarında kromlu deri tıraş atıkları karıştırılarak, mantarın kromlu atıklar üzerinde gelişmesi sonrasında kompostun ve gelişen mantarın krom içeriği incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde komposttaki Pleurotus ostreatus gelişimi öncesi (ortalama) krom içeriği kontrol grubunda 4.33 mg/kg, %0.5'lik dozda 530 mg/kg, %1'lik dozda 724 mg/kg, %1.5'luk dozda 6374 mg/kg, %2'lik dozda 11690 mg/kg; komposttaki Pleurotus ostreatus hasatı sonrası (ortalama) krom içeriği kontrol grubunda 0 mg/kg, %0.5'lik dozda 177.8 mg/kg, %1'lik dozda 205.6 mg/kg, %1.5'luk dozda 482.8 mg/kg, %2'lik dozda 951.1 mg/kg; mantardaki krom içeriği ise kontrol grubunda 0,122 mg/kg, %0,5'lik dozda 0.372 mg/kg, %1'lik dozda 0.361 mg/kg, %1.5'luk dozda 0.568 mg/kg, %2'lik dozda 0.422 mg/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chromed wastes in the leather industry are one of the environmental pollutants for the leather industry. Although their treatment is tried to be carried out both chemically and biologically in trade, the success is not fully achieved and chromium is present in a high proportion of chromium shaved wastes thrown into the environment. This problem, which is tried to be ignored by being buried in this way, may cause serious environmental problems in the future. The ability of white rot fungi to biodegradation toxic substances has been established in many studies and there are many sources in the literature. In this research, studies have been carried out based on the development of Pleurotus ostreatus (Oyster mushroom) with a production system in which uptakes in chromium from wet blue shaved wastes are rendered harmless and the appropriate values are automatically adjusted for the development of these fungi. The chromium content of the substances after the growth of the fungus on chromium wastes was investigated by mixing 0% (Control group), 0.5%, 1%, 1.5% and 2% chromium shaved wastes in the compost specially prepared for the development of the oyster mushroom. When the results were examined, the chromium content in the compost before Pleurotus ostreatus inoculation (mean media) was 4.33 mg/kg in the control group, 530 mg/kg in the 0.5% dose, 724 mg/kg in the 1% dose, 6374 mg/kg in the 1.5% dose and 2% the dose was found to be 11690 mg/kg; after Pleurotus ostreatus inoculation (mean media) was 0 mg/kg in the control group, 177.8 mg/kg in the 0.5% dose, 205.6 mg/kg in the 1% dose, 482.8 mg/kg in the 1.5% dose and 2% the dose was found to be 951.1 mg/kg; the chromium content of the fungus was 0,122 mg/kg in the control group, 0.372 mg/kg in the 0.5% dose, 0.361 mg/kg in the 1% dose, 0.568 mg/kg in the 1.5% dose and 2% the dose was found to be 0.422 mg/kg.