Yazılım test planlama ve raporlama aracı'nın tasarlanması ve kodlanması
Designing and developing software testing planning and reporting tool
  1. Tez No: 593741
  2. Yazar: MUSTAFA KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz yazılım dünyasında, kaliteli yazılım beklentisinin artmasının yanı sıra, yetkin personel, zaman, maliyet kısıtları nedeniyle yazılım test faaliyetlerinin planlanması ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılması gittikçe önem kazanmaktadır. Ayrıca artan kalite ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için yazılım testlerinin mümkün olan en kısa sürede ve detaylı şekilde yapılması beklenmektedir. Tüm bu beklentilere cevap verebilmek için yazılım test faaliyetlerine başlamadan önce geçmişte toplanan verilerin analiz edilmesi ve planlamaların ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Sunulan tez kapsamında tasarlanan araç ile yazılım test süreçlerinde; • yazılım testlerinde kullanılan kaynakların ve yazılım test stratejisinin planlanması, • yazılım testlerinin koşturulması ve testler ile ilgili kayıtların tutulması, • yazılım test sonuç raporlarının oluşturulması, • süreçlerdeki insan hatalarının en aza indirilmesi ve tekrarlı işlerin araç tarafından yapılması, • süreçlerin standartlaştırılması ve dokümantasyon sürecinin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında, belirtilen hedeflere ulaşabilmek amacıyla; hâlihazırda yazılım geliştirme süreçlerinde kullanılan diğer araçlar (IBM Rational ClearQuest, Atlassian JIRA, IBM Rational DOORS, Git vb.) ile çift yönlü (Okuma ve Yazma) iletişimi (arayüzü) olan, kullanıcı grafik arayüzü sade ve kullanımı kolay, anlaşılabilir modern kullanıcı arayüzü tasarım prensiplerini benimseyen yeni bir test yönetim aracı geliştirilmiştir. Tasarlanan ve geliştirilen bu araç ile yazılım geliştirme süreçlerinde kayıt altına alınan tüm veriler tek bir merkezde toplanarak basit istatistiksel analizlere ek olarak ileri seviye istatistiksel analizler yapılarak farklı disiplinlerde görev alan paydaşlara süreç içindeki görev tanımına uygun yazılım test raporları üretilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's software world, besides increasing the expectation of quality software, planning of software testing activities and efficient use of resources is gaining importance due to constraints of qualified personnel, time and cost. In addition, software tests are expected to be performed as soon as possible and in detail in order to meet the increasing quality requirements. In order to meet all these expectations, it is very important to plan software tests effectively by analyzing the data collected in the previous tests. With the tool designed within the scope of the thesis, the following items are aimed in the software test processes: • Planing the resources that used in tests and deciding the software test strategy. • Running software tests and log change requests. • Creating software test reports automatically. • Minimizing human errors in progresses and doing repetitive work by the tool. • Standardization of processes and simplification of documentation process. In order to achieve these goals; a test management tool has been developed that has two-way (Read and Write) communication with other tools currently used in software development processes (IBM Rational ClearQuest, Atlassian JIRA, IBM Rational DOORS, Git etc.), adopts intuitive graphical user interface design principles, is simple and easy to use. On the other hand, with this tool, all data recorded in the software development processes can be collected in a single center, and in addition to simple statistical analyzes, advanced statistical analyzes can be performed with all data recorded. Also software test reports in accordance with the job description can be created for the stakeholders in different disciplines.