Barış harekâtlarında kuvvet kullanma
Use of force at peace operations
  1. Tez No: 593739
  2. Yazar: OĞUZ ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
1939-1945 yılları arasında yaşanan olağanüstü şiddet dönemi sonrasında devletler kuvvet kullanımını sınırlamayı amaçlamışlardır. BM Anlaşmasında olmamasına rağmen barış harekâtları da bu ortamda ortaya çıkmış ve zamanla gelişmiştir. Barış harekâtlarında başarıya ulaşılabilmesi için en önemli husus harekâtların hukuksal temellerinin sağlam olmasıdır. Bir başka deyişle, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak yani uluslararası hukuk düzenini korumak maksadıyla kullanılan enstrümanın bizatihi kendisinin de hukuki olması gerekmektedir. Çalışmamızın temel varsayımı barış harekâtlarında kuvvet kullanımına ilişkin esaslar, harekâtların hukuki temellerini ve dolayısıyla harekâtların başarıya ulaşmasını doğrudan etkilemesi nedeniyle harekâtlar kapsamındaki kuvvet kullanımı hukuksal çerçevede gerçekleşmelidir. Barış harekâtlarında her bir harekât öncesinde ulaşılmak istenen temel amaç dikkate alınarak gerekli yetkilendirme BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılmalıdır. Harekâtlarda silah kullanma yetkisi düzenlenirken meşru müdafaa halleri hariç silah kullanma yetkisi mümkün olduğunca dar tutulmalıdır. Çalışmamızda, öncelikle harekâtlara dair temel kavramlar açıklanmış, sonrasında temel kavramlar çerçevesinde harekâta başlayabilmek için başta BM Anlaşması olmak üzere uluslararası hukuk kapsamında hukuki gerekçeler ile başta angajman kuralları olmak üzere harekât esnasında uyulması gereken hukuksal esaslar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the extreme violent period during 1939-1945's, nations aimed to limit the use of force. Despite there wasn't any regulation in UN Charter, peace operations have emerged at this occasion and evolved through time. The most important thing for the success of peace operations is the legal foundations of the operations. In other words, the instrument that is used for the maintenance of the international peace and security- international law system must be itself in legal bases. The main hypothesis of our thesis is, since the bases and principles of the use of force in peace operations effects the legal bases and success of the operations, the use of force in peace operations must be in legal frame. Before the authorization of the peace operations the main aim for the operation must be taken in to account and the authorization must be done by UN Security Council. Rules of engagement for peace operations must be limited and should be as narrow as possible except self-defense. In our study, first we explained the basic concepts about peace operations. After that the legal framework to deploy a peace operation by means of international law especially UN Charter was explained and finally foremost rules of engagement, the legal principles and the bases during peace operations were explained.