2611 numaralı eğin (Kemaliye) kazası nüfus defteri: Müslim nüfusun transkripsiyon ve değerlendirmesi (H-1256/M-1841)
Population book of egin (Kemaliye) registered with number 2611: Transcription and evaluation of muslim population (H-1256/M-1841)
- Tez No: 593746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Osmanlı Devleti'nin kayıt sistemi; Tahrir Defterleri ile başlamış olup Avarız kayıtları, Temettuat Defterleri ile bu sistem devam etmiştir. Bunların neticesi olarak XIX. yy.'da yapılmaya başlanan nüfus sayımları ile de Nüfus Defterleri ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti'nde modern anlamda ilk nüfus sayımı 1831 tarihinde yapılmıştır. Bu tarihten önce çeşitli dönemlerde vergilendirme amacıyla sayımların yapıldığı görülmektedir. Bu sebeple, yapılan ilk sayımlar, sayımın yapıldığı bölgenin genel yapısı hakkında detaylı bilgiler içermemektedir. Ancak 1831 yılından itibaren yapılan nüfus sayımları neticesinde elde edilen defterler; dönemin sosyo-ekonomik, idari ve demografik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Bu çalışma, 1841 tarihli ve 2611 numaralı Eğin (Kemaliye) Kazası'na ait nüfus defterinin derinlemesine tahlil ve analizi sonucunda elde edilmiştir. Buna göre defterde kayıtlı Müslüman erkek nüfusun; isimleri, lakapları, unvanları, meslekleri, yaşadıkları hastalıklar, sosyal statülerini belirten unvanlar, yaşları, askerlik durumları ile sair özellikleri ele alınmıştır. Bu bağlamda defterin transkripsiyonu yapıldıktan sonra buradan elde edilen veriler, konu bütünlüğüne katkı sağlayacak şekilde tablolar halinde verilmiş ve okuyucunun hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The recording system of the Ottoman Empire started with Tahrir Records and continued with Avariz Records and Temettuat Records. As a result of this, Population Books were revealed with the censuses conducted in the 19th century. In modern terms, the first census was conducted in 1831 in the Ottoman Empire. Before this date, it is observed that a few censuses were carried out for taxation in various periods. Therefore, these initial censuses do not contain detailed information about the general structure of the region where the census was conducted. However, the books obtained from the census conducted after 1831 contained very important information about the socio-economic, administrative and demographic structure of the period. This study was obtained as a result of in-depth analysis“The Population Book of Eğin (Kemaliye) District Dated 1841 and Numbered 2611.”Accordingly, names, nicknames, occupations, illnesses, titles indicating their social status, age, military status and other characteristics the Muslim male population are discussed. In this context, the data obtained from after the transcript of the book were given in tables and presented to the service of the reader to contribute to the integrity of the subject.