Beden eğitimi ve seçmeli spor etkinlikleri ile okul temelli fiziksel aktivite uygulamalarının sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of health-related physical compatibility levels of physical education and elective sport activities and school based physical activity applications
- Tez No: 593755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; 12 yaşındaki ortaokul yedinci sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan Okul Temelli Fiziksel Aktivite (OTFA) Uygulamalarının öğrencilerin sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk düzeylerine etkisinin olup olmadığını incelemektir. Materyal ve Yöntem; Araştırmaya 12 yaşında ortaokul 7. sınıf öğrencileri dahil edildi. Katılımcılar yansız atama yolu ile sadece Beden Eğitimi ve Spor (BES) dersini seçen kontrol grubu öğrenciler, Beden Eğitimi ve Spor + Spor ve Fiziki Etkinlikler (BES+SFE) dersini seçenler ve Beden Eğitimi ve Spor + Okul Temelli Fiziksel Aktivite (BES+OTFA) uygulamaları yapanlar olarak üç gruba ayrıldı. 90 öğrenci ile ölçümlere başlanmış olup uygulama çalışmalarına 30 (15 Kız- 15 Erkek) kişilik BES ve 30 (15 Kız- 15 Erkek) kişilik BES+ SFE ile 30 (15 Kız- 15 Erkek) kişilik BES+OTFA grubu oluşturacak şekilde katılımcı alındı. Antrenman programı öncesi ve sonrası sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk ölçümleri yapıldı. 10 hafta süresince araştırmaya katılan BES dersini seçen gruba haftada 2 ders saati olmak üzere 80 dakika zorunlu BES dersi uygulanırken, BES (80 Dak.)+SFE (80 Dak.) dersini seçen gruba ise toplam 160 dakika müfredattaki zorunlu program uygulandı. 10 hafta süresince BES+OTFA dersini seçen gruba ise yine 80 dakika zorunlu BES dersine ek olarak haftada 80 dakika olmak üzere toplam 160 dak. OTFA programı uygulandı. Çalışma öncesi ve sonrası verilerin değerlendirilmesinde Paired Samples T-Testi kullanılmıştır. Gruplar öncesi ön-test son test sonuçlarının incelenmesinde gruplar ayrıştırılarak Paired Samples T-Testi analizi yöntemi ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether School-Based Physical Activity (SBPA) Practices prepared for seventh grade students at 12 years of age have an impact on students' health-related physical fitness levels. Materials and Methods; 12-year-old middle school 7th grade students were included in the study. Participants only control group students who selected Physical Education and Sports (PES) course by neutral assignment, Physical Education and Sports + Sports and Physical Activities (PES + SPA) course and Physical Education and Sports + School Based Physical Activity (PES + SBPA) were divided into three groups. 90 students were included in the study and 30 (15 Girls-15 Boys) PES and 30 (15 Girls-15 Boys) PES + SPA and 30 (15 Girls-15 Boys) PES + SBPA groups were included. Anthropometric measurements were performed before and after the training program. While the PES (80 min) + SPA (80 min) course was administered to the group who chose the BES course for 2 weeks, 80 hours of compulsory PES course was applied for 2 hours per week. In addition to the compulsory PES course, 80 minutes is 80 minutes per week. SBPA program was applied. Paired Samples T-Test was used to evaluate the data before and after the study. The pre-test and post-test results were analyzed by Paired Samples T-Test.