Eğitsel oyunların ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarına ve motor becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of educational games on middle school students' attitudes towards physical education and sports lessons and their motor skills
  1. Tez No: 829805
  2. Yazar: KEZBAN GÜLŞEN EŞKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada amaç mevcut beden eğitimi ve spor ile seçmeli spor ve fiziki etkinlikler dersi müfredatına ek 12 haftalık eğitsel oyunların ders sırasında kullanılması yoluyla çocukların motor becerilerindeki gelişimi ve derse olan tutumlarındaki değişimi incelemektir. Araştırma grubu 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Ankara'nın Sincan ilçesinde yer alan Şehit Yakup Çınar Ortaokulu 5. ve 6. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem grubu basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu araştırmada deney grubu 136, kontrol grubu 127 öğrenciden meydana gelmiştir. Deney grubuna 12 hafta boyunca okul ders programı kapsamında haftada toplam 4 ders saati, mevcut müfredata ek beden eğitimi ve spor dersi ile seçmeli spor ve fiziki etkinlikler derslerinde eğitsel oyun oynatılmıştır. Kontrol grubuna ise müfredat dışında herhangi bir program uygulanmamıştır. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların cinsiyet ve sınıf bilgilerinin yer aldığı kişisel bilgiler formu, motor becerilerini ölçmek için ölçüm aracı olarak Eurofit test bataryası ve beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ölçmek amacıyla Ortaöğretim Öğrencileri için Beden Eğitimi ve Spor Ölçeği tercih edilmiştir. Süreçte kontrol ve deney grubunun eğitsel oyunları uygulanışının öncesi ve sonrası ölçümleri alınmıştır. İstatistik analizlerde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk ve Kolmogrov-Smirnov testleri kullanılarak dağılımın normal olduğu görülmüştür. Veriler arasında farklılığı belirlemek için deney ve kontrol grubunun ön test ve son testlerinde kendi içindeki farklarına bakmak için bağımlı grup T Testi (Paired Samples T), deney ve kontrol grubunun gruplar arası karşılaştırmada ise bağımsız gruplar için kullanılan T Testi (İndependent Samples T Test) kullanılmıştır. Sonuç olarak, araştırmada elde ettiğimiz bulgular ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerine uygulanan 12 haftalık eğitsel oyunların flamingo denge, esneklik, 30 saniye mekik ve tutum parametrelerinde deney grubu lehine anlamlı fark yarattığı saptandı. Durarak uzun atlama ve 20 metre sürat parametrelerinde ise fark bulunmamasına rağmen etkinin olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the changes in children's motor skills and attitudes towards the lesson through the use of 12-week educational games as an addition to the existing physical education and sports curriculum and the elective sports and physical activity course. The study was conducted with 5th and 6th-grade students from Şehit Yakup Çınar Middle School in Sincan district, Ankara during the 2022-2023 Academic Year. The sample group was determined using a simple random sampling method. The experimental group consisted of 136 students, while the control group comprised 127 students. During the 12-week period, the experimental group received a total of 4 class hours per week of additional physical education and sports lessons and elective sports and physical activity classes within the regular school schedule, where educational games were incorporated. On the other hand, the control group did not receive any additional program beyond the regular curriculum. Data collection instruments included a Personal Information Form containing information about participants' gender and grade, the Eurofit test battery to measure motor skills, and the Physical Education and Sports Scale for Secondary School Students to measure their attitudes towards physical education and sports lessons. Pre-test and post-test measurements were taken for both the control and experimental groups to assess the impact of the educational games. Statistical analysis was performed using SPSS 25.0 software. The normality of the data distribution was confirmed using the Shapiro-Wilk and Kolmogrov-Smirnov tests. Paired samples t-test was used to determine the differences within the control and experimental groups in the pre-test and post-test data. Additionally, the independent samples t-test was used for intergroup comparisons between the experimental and control groups. As a result, the findings revealed that the 12-week educational games applied to the 5th and 6th-grade students had a significant positive impact on the experimental group regarding flamingo balance, flexibility, 30-second sit-ups, and attitudes. However, there was no significant difference between the groups in the standing long jump and 20-meter sprint parameters.