Türkiye'de muhasebe mesleği, meslek mensupları ve çalışanlarının sorunları ve beklentileri: Kars- Ardahan- Iğdır illerinde bir araştırma
The accounting profession in Turkey, problems and expectations of professionals and employees: A research in provinces named Kars-Ardahan-Iğdır master thesis
  1. Tez No: 593760
  2. Yazar: DİREN TAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşmenin günümüzde ekonominin en belirleyici unsurlarından biri olması beraberinde muhasebeye ve muhasebeciliğe duyulan gereksinimi arttırmıştır. Muhasebe, bir işletmenin gidişatının yorumlanmasındaki en etkili faktördür. İşletmenin kuruluş aşamasında başlayan ve işletmenin feshine kadar çalışan en önemli organdır. Muhasebecilik ise oldukça uzun bir geçmişi olan fonksiyonları ile tarih boyu ticarete yön veren, sosyal hayatı etkileyen; işletme, toplum ve devlet açısından büyük önemi olan bir meslektir. Muhasebe mesleği coğrafyadan coğrafyaya kültürden kültüre değişik sistemlerde kullanılmış ve günümüz sistemleriyle de uyumlu bir hale getirilmiştir. Böylece global ekonominin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde muhasebenin tanımı yapılmış olup, muhasebenin içeriği, çeşitleri, teorisi, tarihsel gelişimi, muhasebe mesleği, muhasebe denetimi ve bilgisayarlı muhasebeden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde Türkiye'de ve dünyada muhasebenin gelişimini etkileyen faktörlere yer verilmiş muhasebe uygulamasının amaçlarından, muhasebe bilgilerinin niteliklerinden bahsedilmiş, iyi düzeydeki bir muhasebenin sahip olması gereken unsurlar ve muhasebe bilgilerini kullananlar vurgulanmıştır. Üçüncü bölümünde, meslek mensuplarının görevleri sıralanmış unvanlarından bahsedilmiş, meslek mensuplarında olması gereken ahlaki kriterler anlatılmıştır. Ayrıca muhasebenin toplumdaki yeri ve öneminden, meslek mensuplarında aranan özelliklerden, etik ve ahlak kavramlarından bahsedilerek; muhasebe meslek mensuplarının sorunları ve beklentileri muhasebe meslek etiği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son bölümde yani araştırma bölümünde ise anket uygulamasıyla muhasebe meslek mensupları üzerinde bir araştırma yapılmış olup, Kars SMMMO'ya kayıtlı Kars-Ardahan-Iğdır illerindeki muhasebe meslek mensuplarının ve çalışanlarının sorunları, beklentileri ve iş tatmini konularındaki görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Kars odasına kayıtlı meslek mensuplarına ulaşmak hedeflenmiştir. Ulaştırılan 86 ankete meslek mensuplarından 72 cevap gelmiştir. Ayrıca 94 meslek mensubu çalışanına ulaşılmış hepsinden yanıt alınmıştır. Anket sonuçları teorik bilgiler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that globalization is one of the most important determinants of today's economy has increased the need for accounting and accountancy. Accounting is the most effective factor in interpreting the course of an enterprise. It is the most important organ that starts at the establishment stage of the enterprise and works until the termination of the enterprise. Accountancy has a long history and is a profession that has great importance for business, society and government, shaped the trade throughout history and affected social life with its functions. The accounting profession has been used in various systems from geography to geography, from culture to culture, and has been harmonized with today's systems. Thus, it became an indispensable element of the global economy. In the first chapter of the study, the definition of accounting was made and the content, types, theory, historical development of accounting, accounting profession, accounting audit and computerized accounting were mentioned. In the second chapter factors affecting the development of accounting in Turkey and in the world were included, the aims of the accounting application and the qualifications of accounting information were mentioned, the elements that a good level of accounting should have and those who use accounting information were emphasized. In the third chapter, the duties of the members of the profession were listed, their titles were specified and the moral criteria that should be in the members of the profession were explained. In addition, the place and importance of accounting in society, the characteristics sought in the members of the profession, ethics and moral concepts were mentioned and professional ethics was emphasized. In addition, the position and importance of accounting in the society, the characteristics sought in the members of a profession, the concepts of ethics and morals are thereby mentioned and the problems and expectations of the accountants are evaluated within the framework of accounting professional ethics. In the last chapter which is the research chapter, a survey was carried out on members of the accounting profession using a questionnaire and it was tried to determine the opinions on problems, expectations and job satisfaction of the members of the accounting profession in Kars-Ardahan-Iğdır provinces registered in Kars SMMMO. It was aimed to reach 86 members of the profession registered to Kars chamber. 86 questionnaires had been sent and 72 responses were received from members of the profession. In addition, 94 members of a profession are contacted and received a reply from all of them. The results of the questionnaires were evaluated in the light of theoretical information.