KOBİ'ler için ufrs taslağının muhasebe mesleği mensupları tarafından algılanışına yönelik bir araştırma (İstanbul örneği)
A research of accountants perception about ?IFRS for SMEs rough draft (Sample of İstanbul)
- Tez No: 228571
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB), finansal raporlamada standardizasyonu yaygınlaştırmak ve KOBİ' lerin finansal raporlamada karşılaştıkları zorlukları gidermek amacıyla ?KOBİ' ler için Uluslararası Finansal Raporlama Standartları? setini oluşturmuştur. Set oluşturulurken KOBİ' lerin ihtiyaçları doğrultusunda tam set UFRS' den yararlanılmıştır. Finansal raporlama ve muhasebe standartları konusunda ülkemizdeki yetkili kuruluş olan TMSK da IASB' ın hazırladığı standartlar setini referans alarak ?KOBİ' ler için Türkiye Finansal Raporlama Standartları? setini oluşturma çalışmalarını sürdürmektedir.KOBİ' ler ülke ekonomilerinde önemli bir yer tutmaktadır ve meslek mensuplarının en çok muhatap oldukları firmalar KOBİ' lerdir. Bu çalışma, finansal raporlamada ulusal ve uluslar arası alanda yaşanan gelişmelerin ülkemizde faaliyet gösteren muhasebe mesleği mensupları için neler ifade ettiğini ve mesleklerinde meydana gelecek muhtemel değişmelere nasıl baktıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Muhasebe standartlarının tarihi gelişimi, muhasebe standartlarını oluşturmada söz sahibi olan ülkeler ve kurumlar, muhasebe standartlarının kullanılmasını destekleyen diğer yasal düzenlemeler, KOBİ' ler ve ülke ekonomileri açısından taşıdıkları önem, KOBİ' ler için UFRS setinin kapsamı ve tam set UFRS' den ayrıldığı noktalar ele alınmıştır.KOBİ' ler için UFRS bağlamında, oluşturulan hayali bir işletmenin çeşitli muhasebe kayıtlarında düzenlemeler yapılmış ve mevcut yasal düzenlemeler ışığında ortaya çıkan rakamlar ile UFRS kullanılarak elde edilen rakamların mali tablolardaki yansımaları incelenmiştir.KOBİ' lerde UFRS uygulanmasıyla birlikte meydana gelecek muhtemel değişiklikler ve muhasebe mesleğine yansımaları konusunda meslek mensuplarının neler beklediğini ortaya koymak için de İSMMMO' ya üye olan 200 meslek mensubuna anket uygulanmıştır. Ankete katılan meslek mensuplarının KOBİ' ler için UFRS' ye yaklaşımları meslekleri açısından yaşanacak değişimleri destekler nitelikte olsa da önemli bir kısmının meslekleri hakkındaki bu konuda ?hiçbir fikre sahip olmaması? bulgusu şu ana kadar yapılan dikkat çekme ve bilgilendirme çalışmalarının yetersizliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
International Accounting Standarts Board (IASB) has formed ?IFRS for SMEs? for becoming widespread the standarts about financial reporting and removing difficulties for SMEs in this matter. When these standarts have been formed, IASB took advantage of all International Financial Reporting Standarts. TMSK, who is the authority about financial reporting and accounting standarts in Turkey, has studied on ?IFRS for SMEs? to take reference IASB?s standarts.SMEs are very important in countries? economies and especially in Turkish accountants generally study with SMEs. This study has been made for exposing that, the standarts for SMEs and the developments in national and international areas have been perceived by accountants.Accounting Standarts? historical development, the countries and the foundations who are competent about standarts, the legal arrangements which support using the accounting standarts, SMEs and their importance for countries? economies, the scope of ?IFRS for SMEs and its differences from whole IFRS set have been taken up in this study.An imaginary firm has been formed and some arrangements have been produced on this firm?s various accounting entries. These entries were made using extant rules and accounting standarts seperately. Then the numbers of these entries were compared in financial reports.For his study, a public survey was applied to two-hundred accountants who are the members of ISMMMO. It has been about probable changes which will appear when they will use ?IFRS for SMEs? and its reflections on their job.Accountants who joined this public survey have supported ? The International Financial Reporting Standarts? ? probable effects on SMEs and their jobs. But this public survey have seen that many accountants have not known any information about IFRS and it?s very anxious situation about their jobs. It has been put forward that the studies about giving information for IFRS have been not enough.