Genleştirilmiş vermikülit kullanılarak üretilen köpük betonların fiziksel ve mekanik özellikleri
Pyhsical and mechanical properties of foamed concrete produced by using expanded vermiculite
- Tez No: 593761
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma genleştirilmiş vermikülit tozu kullanılarak üretilen köpük betonların fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılmasını kapsamaktadır. Köpük beton üretiminde 3 farklı çimento miktarı, 3 farklı genleştirilmiş vermikülit tozu miktarı ve 3 farklı köpük miktarı değişken olarak alınmıştır ve toplamda 27 seri köpük beton üretimi yapılmıştır. Üretilen köpük betonlar laboratuvar ortamında kür edilmiş ve 28 günlük kür sonrası numuneleri üzerinde fiziksel özelliklerin belirlenmesi için birim ağırlık, su emme, porozite, kılcal su emme, ultrases geçiş hızı ve ısıl iletkenlik deneyleri, mekanik özelliklerin belirlenmesi için ise eksenel basınç deneyi yapılmıştır. Deney sonuçlarına bağlı olarak karışımlarda köpük oranı ve genleştirilmiş vermikülit oranı artıkça birim ağırlığın belirgin şekilde azaldığı, su emme oranı ve porozitenin belirgin şekilde arttığı, buna karşılık basınç dayanımının azaldığı gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, köpük oranı ve genleştirilmiş vermikülit oranı artıkça ısıl iletkenlik katsayısının azaldığı sonucuna varılmıştır. En düşük kuru birim ağırlık 405 kg/m3, en yüksek su emme ve porozite sırasıyla değeri %75,2 ve %40,3 en düşük ısıl iletkenlik katsayısı ise 0,063 W/m.K olarak elde edilmiştir. Köpük betonların basınç dayanımları ise 0,47-3,49 MPa arasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the investigations of physical and mechanical properties of foamed concrete produced by using expanded vermiculite powder. In the experimantal study, 3 different dosages for each ingredients of cement, expanded vermiculite powder and foam were taken as independent parameters and totally 27 series of foamed concrete were produced. After specimens were cured on laboratory condition until 28 days, tests such as unit weight, water absorption, porosity, capillary absorpion, ultrasound velocity and thermal conductivity for physical properties, and axial compression strength test for mechanical property were carried on foam concrete specimens. As a result of experimental study, a significant decrease on dry unit weight, and a significant increases in water absorption and porosity were obatined by increasing of expanded vermiculite powder and/or foam. On the other hand, compressive strength was decreased by increasing of expanded vermiculite powder and/or foam. Similarly, thermal conductivity was decreased due to the increases in expanded vermiculite powder and/or foam. The lower dry density to be obtained was 405 kg/m3, higher water absorption and porosity were %75,2 ve %40,3 respectively. Minimum thermal conductivity coefficient was obtained as 0,063 W/m.K. Compression strengths of foamed concrete specimens changed between 0,47-3,49 MPa.