Sera yetiştiriciliğinde farklı renklerdeki sera örtü malzemelerinin bitki gelişimine etkileri: Turp örneği
The effects of covering materials in different colors on greenhouse cultivation:Raphanus sativus case
- Tez No: 593763
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILGAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme alanında bulunan taban alanı 6 m2 ve yan yüksekliği 2 m olan 4 adet yay çatılı plastik seralarda yürütülmüştür. Bu amaçla LED aydınlatmalı sera (LED), Kırmızı renkli (KS) sera, Mavi renkli sera (MS) ve şeffaf örtü malzemesine sahip seralar (KOS) materyal olarak kullanılmıştır. Çalışma Şubat, 2019 - Mayıs, 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Araştırmada, sera içi sıcaklık, nem, ışınım enerjisi değerleri ölçülerek, farklı renkteki örtü malzemesinin turp bitkisinin gelişim parametrelerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu ölçümlerin yapılabilmesi için seraların içerisine sensörler yerleştirilmiştir. Işınım enerjisi ölçümleri güneşlenme süresi göz önüne alınarak saat 10:00-16:00 saatleri arasında ölçülmüştür. Sıcaklık ve nem ölçümleri ise 24 saat boyunca kayıt altına alınmıştır. Sıcaklıkla ilgili olarak KOS, MS, KS ve LED seralarından elde edilen değerler incelendiğinde, turp bitkisinin yetiştirme dönemince en yüksek sıcaklık değeri LED serasında olduğu belirlenmiştir. Ortalama sera iç ortam sıcaklık değerlerinin üretim süresince LED serasında 13oC ile 16oC, KOS'ta 6.5oC ile 15oC, MS'de 6oC ile 14oC ve KS'de ise 6.5oC ile 12.2oC arasında değiştiği belirlenmiştir. Işınım enerjisi değerleri, LED aydınlatmalı serada 26-1053 W.m-2 arasında, KOS'ta 21.1-856.6 W.m-2, MS'de 17.9-680.3 W.m-2, KS'de ise 14.3-633.1 W.m-2 arasında değiştiği belirlenmiştir. Turp bitkisinin gelişim parametrelerini inceleyebilmek için kök ağırlığı, boyu, gövde uzunluğu, yeşil aksam boyu, kök çapı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out in four greenhouses with arc roofs with a base area of 6 m2 and a side height of 2 m in the experimental area of Isparta University of Applied Sciences, Agricultural Research and Application Center. For this purpose, greenhouse with LED illumination (LED), Red-colored (RG) greenhouse, Blue-colored greenhouse (BG) and greenhouses with transparent covering material (COG) were used as materials. The study was conducted between February, 2019 - May, 2019. In this study, the effects of different color cover material on the development parameters of Raphanus sativus were determined by measuring the temperature, humidity and solar energy values of the greenhouse. In order to do these measurements, sensors are placed in the greenhouses. Solar energy measurements were taken between 10:00-16:00 hours considering sunshine time. Temperature and humidity measurements were recorded for 24 hours. When the values obtained from COG, BG, RG and LED greenhouses were examined, it was determined that the highest temperature value of the Raphanus sativus plant in the LED greenhouse during the growing period. Average greenhouse indoor temperature values were found to be between 13oC and 16oC in LED greenhouse, between 6.5oC and 15oC in COG, between 6oC and 14oC in BG and between 6.5oC and 12.2oC in RG. Solar energy values are between 26-1053 W.m-2 in LED greenhouse, 21.1-856.6 W.m-2 in COG, 17.9-680.3 W.m-2 in BG and 14.3-633.1 W.m-2 in RG has been determined. In order to examine the growth parameters of Raphanus sativus plant, root weight, height, stem length, length of green parts and root diameter were examined.