PISA 2015 Türkiye ve Finlandiya verilerine göre okul özellikleri ile öğrencilerin okuma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
PISA 2015, Turkey and Finland school students' reading skills features according to data relationship between
  1. Tez No: 593762
  2. Yazar: MERVE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ACAR GÜVENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma uluslararası öğrenci değerlendirme programı (PISA) 2015 uygulaması kapsamında“Türkiye ve Finlandiya verilerine göre okul özellikleri ile öğrencilerin okuma becerileri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi”olarak belirlenmiş olup bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Bu araştırmada Türkiye ve Finlandiya'nın PISA 2015 verilerine göre okul büyüklüğü, okulun bulunduğu yerleşim yeri, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, kız öğrenci oranı, öğretmen eksikliği, eğitim kaynaklarının kalitesi ve internete bağlı bilgisayar oranı gibi değişkenler ele alınmıştır. Sonuç olarak yordayıcı değişkenler ve okuma becerileri puanları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş ve Finlandiya'nın PISA 2015 okuma becerilerinin kız öğrenci oranında anlamlı, okul büyüklüğü yerleşim yeri, eğitim kaynaklarının kalitesi, internete bağlı bilgisayar oranı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen eksikliği değişkenlerinde ise anlamlı olmadığı görülmüştür. Türkiye'de ise eğitim kaynaklarının kalitesi, internete bağlı bilgisayar oranı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen eksikliği, kız öğrenci oranı anlamlı; okul büyüklüğü yerleşim yeri değişkenlerinde ise anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is part of Programme for International Student Assessment (PISA) is a part of the 2015 application of“ Turkey and Finland examining the relationship between school variables and students' reading skills”in this study, relational survey model was used. This study includes Turkey and Finland's PISA 2015 data according to school size, place of residence of the school, number of students per teacher, girl rate, shortage of teachers, the quality of educational resources and variables such as the ratio of the computer connected to the internet is handled. As a result, Finland's PISA 2015 reading scores was significant in terms of female students, the size of the school, the quality of educational resources, the number of computers connected to the Internet, the number of students per teacher, and the lack of teachers. The quality of the educational resources in Turkey, Internet-connected computer ratio, the number of students for teacher, lack of teachers, a significant proportion of female students; school size were not in the settlement.