Sera kavun yetiştiriciliğinde farklı budama yöntemleri ile meyve bağlatma yüksekliğinin bitki gelişimi, verim ve meyve özellikleri üzerine etkisi
The Effects of different pruning methods and height of fruit setting on plant development, yield and fruit quality in greenhouse melon production
- Tez No: 77003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sera kavun yetiştiriciliğinde farklı budama yöntemleri ile meyve bağlatma yükseklikleri çalışılmıştır. İlk yıl bitkisel materyal olarak Makdimon Fi çeşidi kullanılmıştır. Tepe alma budaması uygulanarak yan gövdeli yetiştirilen bitkiler ile ana gövde üzerinde yetiştiricilik, meyve bağlatma yükseklikleri (30 cm ve 60 cm) ile bir bitkideki meyve sayısının 2, 3, 4, 5 meyve/bitki sınırlandırılması uygulamaları araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci yılında Makdimon Fi, Galia H5 Fi ve Deltex Fi çeşitleri bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Tepe alma budaması yapılan tek yan gövdeli ve çift yan gövdeli yetiştiricilik ile ana gövde üzerinde yetiştiricilik uygulamaları ve üç farklı meyve bağlatma yüksekliklerinin (30 cm, 45 cm, 60 cm) toplam-erkenci verim ve meyve sayısı ile bitki gelişimi, meyve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. İlk yıl yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, tepe alma budaması yapılan ve tek gövdeli büyütülen bitkilerin ana gövdesi üzerinde büyütülen bitkilere göre istatistiksel olarak önemli bulunmamasına rağmen erkenci ve toplam verimde biraz daha yüksek değerler vermiştir. Kavunda 60 cm meyve bağlatma yüksekliğinin 30 cm'den daha iyi olduğu saptanmıştır. İkinci yıl yapılan çalışmanın sonuçlarına göre ise, en yüksek verim tepe alma budaması uygulanıp çift yan gövdeli yetiştiricilikte (3113.4 g/bitki) olurken, tek yan gövdeli (2593.7 g/bitki) ve ana gövdeli yetiştiricilikte (2598.3 g/bitki) birbirine yakın değerler elde edilmiştir. Çift yan gövdeli yetiştiricilik tek gövdeli yetiştirilenlere göre yaklaşık % 20 verim artışı sağlamıştır. Meyve bağlatma yükseklik uygulamaları erkenci verim, erkenci meyve sayısı, toplam verim, toplam meyve sayısı, bitki gelişimi ve meyve kalitesi üzerine etkili olmuştur. En uygun meyve bağlatma yüksekliğinin 45 cm ve 60 cm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of different pruning methods and height of fruit setting in greenhouse melon production have been investigated. The first year, Makdimon Fi variety was used as plant material. The effect of top shoot pruning, height of fruit setting (30 cm and 60 cm), the number of fruit per plant (2, 3, 4, 5 fruit/plant) on yield and fruit qualities in melon were investigated. In the second year of the research, Makdimon Fi, Galia H5 Fi and Deltex Fi varieties were used as plant materials. The effects of two top shoot pruning which have been grown as single stem and two stems; three height of fruit setting (30 cm, 45 cm, 60 cm) on yield, plant development and fruit qualities in melon were studied. As a result of first year experiment, compared with growing of single stem top shoot pruning increased early yield and total yield in spite of statistically difference is not created. The frist height of setting on plant was reached from 60 cm better than 30 cm in melon. As a result of the second year study, the best yield was obtained from top shoot pruning which has been grown as two stems (3113.4 g/plant), top shoot pruning which has been grown as single stem (2593.7 g/plant) and which grown own body (control plant, 2598.3 g/plant). Two stems were increased total yield by 20% from single stem. The height of fruit setting on plant was effected early yield, early number of fruit, total yield, total number of fruit plant development and fruit qualities. The most suitable first height of fruit setting on plant was reached from 45 cm and 60 cm in melon.