Okul öncesindeki özel gereksinimli çocukların sosyal becerilerine ilişkin anne, baba ve öğretmen görüşleri: Karma yöntem çalışması
Mother,father and teachers 'views on social skills of pre-school children with special needs: a mixed method study
  1. Tez No: 593767
  2. Yazar: SEVİM KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmanın Genel Amacı; Anne, baba ve öğretmen görüşleri doğrultusunda okul öncesine devam eden 48-72 aylık özel gereksinimli çocukların sosyal beceri düzeylerini belirlemek ve bunu etkileyen etmenler hakkındaki görüşlerini tespit etmektir. Nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Gaziantep ilinde resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylar arasındaki özel gereksinimli 70 çocuğun anne, baba ve öğretmenlerinden oluşan 210 kişiye Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Anne ve babaların çocuklarının sosyal beceri düzeylerini öğretmenlerine göre daha olumlu değerlendirdikleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Ayrıca, otizmli çocukların sosyal becerilerinin diğer yetersizlik türlerine göre daha düşük değerlendirildiği de tespit edilmiştir. Ölçeği yanıtlayan katılımcılar arasından aykırı örneklem ile belirlenen sekiz anne, bir baba ve yedi öğretmen ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Anne, baba ve öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda özel gereksinimli çocukların sosyal becerilerine ilişkin deneyim ve algıları, sosyal becerilerini etkileyen faktörler ve sosyal becerilerin desteklenmesine yönelik gereksinim ve öneriler temaları elde edilmiştir. Sonuç olarak, otizmli çocukların sosyal beceri yetersizliklerinin diğer yetersizliklere oranla daha belirgin olduğu, bu nedenle anne, baba ve öğretmenlerin özel gereksinimli çocukların okul öncesi eğitime katılmalarını destekledikleri ve okul öncesi eğitimde kaynaştırma uygulamalarının niteliğinin yükseltilmesini bekledikleri görülmüştür. Anahtar kelimeler; Sosyal Beceri, Özel Gereksinimli Çocuk, Okul Öncesi Eğitim, Kaynaştırma, Karma Yöntem.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the social skill levels of 48-72 months old children with special needs in preschool in line with the opinions of parents, teachers and teachers and to determine their opinions about the factors affecting their social skills. The descriptive design of the mixed methods was used in which quantitative and qualitative methods were used together. Social Skills Assessment Scale was applied to 210 people consisting of mothers, fathers and teachers of 70 children with special needs between the ages of 48-72 who were attending public and private preschool education institutions in Gaziantep. There was a statistically significant difference in that parents evaluated their children 's social skills levels more positively than their teachers. In addition, it was found that the social skills of children with autism were evaluated lower than other types of disability. Individual interviews were conducted with eight mothers, one father and seven teachers, who were identified with extreme sampling among the participants who answered the scale. In line with the opinions of parents, teachers and experiences of perceptions of children with special needs, factors affecting social skills and needs and suggestions for supporting social skills were obtained. As a result, it was seen that the social skills deficiencies of children with autism were more prominent than other disabilities, so parents, teachers and teachers supported the participation of children with special needs in preschool education and expected to improve the quality of inclusion practices in preschool education. Keywords; Social Skills, Students with Special Needs, Inclusion, Preschool Education, Mixed Methods.