Okul öncesinde kaynaştırma uygulamasından yararlanan özel gereksinimli öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin öğretmenleriyle olan ilişkilerine etkisinin incelenmesi
The examinaton of the effect of the social skill levels of the students of the disabled students who benefit from inclusive practice in preschool period on their relationships with their teachers
- Tez No: 763810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin sınıflarındaki özel gereksinimli çocuklar ile kurdukları ilişki ile bu çocukların sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmış ve araştırmanın çalışma grubunu toplamda 28 ilden yaşları 36-84 ay arasında değişen 41'i kız, 101'i, erkek olmak üzere 142 çocuk ve 134'ü kadın, 8'i erkek olmak üzere 142 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Öğrenci-Öğretmen İlişki Ölçeği-Kısa Formu ve Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği-Öğretmen Formu kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda çocukların öğretmenleriyle orta düzey yakınlıkta bir ilişki kurdukları belirlenmiştir. Bu ilişki üzerinde öğretmenin mesleki deneyiminin yakınlık boyutunda anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür. Çocukların sosyal becerilerinin düşük olduğu saptanmıştır. Çocuğun yaşının ve babanın eğitim düzeyinin çocukların sosyal becerilerinde anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür. Öğretmenlerin sınıflarındaki özel gereksinimli çocuklarla kurdukları ilişki ile bu çocukların sosyal becerileri arasında anlamlı ilişkiler olduğu, çocukların sosyal becerilerinin öğrenci-öğretmen ilişkisinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relation between the relationship the preschool teachers have with disabled students and the social skills of these students. The study was carried out using correlational survey model and research group of the study is made up of 142 students from 28 cities, in range between 36-84 months old, 41 of whom are girls and 101 of whom are boys and 142 teachers, 8 of whom are male and 134 of whom are female. The data was collected online by using Personal Information Form, Student-Teacher Relationship Scale-Short Form, Preschool Social Skills Assessment Scale-Teacher Form. At the end of the study, it was determined that students had medium-closeness in their relationship with teachers. It was seen that teacher's occupational experience created a significant difference in subdomain of closeness in this relationship. It was determined that students' social skills were low. It was seen that the age of the student and his/her father's educational level made significant difference in students' social skills. It was determined that there were meaningful relations between the relationships the teachers had with the disabled kids in their classes and the social skills of these students and that the social skills of the students were a meaningful predictor of student-teacher relationship.