Müze pazarlamasında müşterinin önemi: İzmir Arkeoloji Müzesi örneği
Importance of customer in marketing museum: Example of İzmir Archeological Museum
  1. Tez No: 593770
  2. Yazar: SİNEM KARAKUNDAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URUNGU AKGÜL, DOÇ. DR. GÜRHAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Müzeler, tarihte yer almış uygarlıkların, kültür, sanat ve yaşam unsurlarını toplayarak koleksiyon oluşturur iken, geleceği şekillendirme, halkı eğitme, kültür ve bilgi birikimi sağalma adına, araştırmaya yönlendirme misyonunu üstlenen kurumlardır. Gelişen ve değişen çevrede ayakta kalabilmek için yeni yöntem ve teknikler uygulanması kaçınılmazdır. Bunlardan biride pazarlama metotlarının müzelerde uygulanmasıdır. Modern pazarlama yaklaşımı kapsamında müze pazarlama, hedef kitlenin beklentilerine odaklanmakta, hedef kitlenin beklentileri doğrultusunda düzenlenme yapmakta ve müzelerin temel amacı dışında eğlence ve eğitim amaçlı ilave etkinlikler geliştirilerek müze yapılarını daha cazip kılmaya yönelik çabalar ortaya konulmaktadır. Bu sayede müzeler müşteri memnuniyeti ve sosyal ilgiyi sağlayabilir ve hizmetlerine devam etmek için gerekli kaynakları tedarik edebilirler. Bu çalışmada müze pazarlama planlaması, gerekliliği ve genel uygulamalara göre farklılıkları incelenmiştir. Örnek olarak İzmir Arkeoloji Müze'si ele alınmıştır. Müşteri odaklı pazarlama stratejileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Museums are institutions that, by collecting cultural, artistic and living elements of the civilizations in history, gathers collections, in the meantime, undertakes the mission of shaping the future, educating the public, culture and accumulation of knowledge by leading to research. In order to survive in the developing and changing environment, new methods and techniques are inevitable. One of them is the application of marketing methods in museums. Within the scope of the modern marketing approach, museum marketing focuses on the expectations of the target audience, organizes in line with the expectations of the target audience, efforts are made to make museum structures more attractive by developing additional activities for entertainment and educational purposes other than the main purpose of museums. In this way, museums can provide customer satisfaction and social interest and supply marketing planning, necessity and differences according to general applications are examined. In this research İzmir Archeological Museum is the example. Possible marketing strategies for customer focused museum applications presented.