Niğde ili Elmalı köyünde yetiştirilen Bafra koyunlarının büyüme ve üreme performansı
Growth and reproduction performance of Bafra sheep in the Elmalı village in Nigde
- Tez No: 593771
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın araştırma materyalini Niğde Merkez'e bağlı Elmalı köyünde bulunan 5 çiftçiye dağıtılan toplamda 140 baş (134 koyun 6 koç) 2 yaşında Bafra ırkı koyunlardan 2018 yılında doğan 225 baş kuzu oluşturmuştur. Araştırmada Bafra kuzularında büyüme ve gelişme özelliklerini belirlemek amacı ile kuzularda doğum ağırlığının yanı sıra 56. gün, 140. gün canlı ağırlıkları alınmıştır. Bafra koyunlarında döl verim özelliklerinden doğum oranı, kısırlık oranı, ölü doğum oranı, yavru atma oranı, tekiz doğum oranı, ikiz doğum oranı, üçüz doğum oranı, dördüz doğum oranı, koç altı koyun başına kuzu sayısı ve doğuran koyun başına kuzu sayısı değerleri sırasıyla %86,57, %7,46, %1,72, %2,98, %34,48, %43,96, %14,65, %6,90, 1,68 ve 1,94 olarak bulunmuştur. Bafra kuzularının doğum, 56. gün ve 140. günlük yaştaki canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla 3,18±0,05 kg, 12,71±0,22 kg ve 24,90±0,35 kg olarak tespit edilmiştir. Yetiştiricinin doğum ağırlığı, 56. gündeki canlı ağırlık 140. gündeki canlı ağırlık üzerine etkisi önemli (P0,05) bulunmuştur. Cinsiyetin doğum ağırlığı ve 56. günde canlı ağırlık üzerine etkisi önemsiz (P>0,05) bulunurken, 140.
Özet (Çeviri)
This study was carried research material 140 farmers (134 sheep and 6 rams) were distributed to 5 farmers in Elmalı village of Niğde Center. 225 lambs were prepared in 2018 from Bafra breed sheep. In the study, Bafra lambs have a birth weight in lambs as well as 56 day and 140 day live weights with the aim of growth and priority adjustment. The fertility rate, infertility rate, stillbirth rate, offspring rate, single birth rate, twin birth rate, triple birth rate, quadruple birth rate, number of lambs per sheep and number of lambs per sheep in sheep breeding characteristics of Bafra sheep 86.57, 7.46%, 1.72%, 2.98%, 34.48%, 43.96%, 14.65%, 6.90%, 1.68 and 1.94 were found to be found in this study. The mean live weight of Bafra lambs at birth, 56th day and 140th day was 3.18 ± 0.05 kg, 12.71 ± 0.22 kg and 24.90 ± 0.35 kg respectively. The effect of breeders, sex and birth type on birth weight, breeders on day 56 and day 140 were significant (P 0.05).