Mimarlıkta biyomimikri kavramı Antoni Gaudi ve Michael Pawlyn eserlerinin incelenmesi 21.yy'a yansıması
The concept of biomimicry in architectureanalysis of Antoni Gaudi ve Michael Pawlyn workreflection to the 21st century
- Tez No: 593783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğa ve insan varlığının başından beri ayrı olarak düşünülemez. İnsanoğlu doğanın içerisinde var olmuştur ve doğanın şartlarını gözlemleyerek, onu taklit ederek şartlarını iyileştirmiştir. Doğa sahip olduğu düzeni ve kendi içinde işleyen kusursuz sistemi ile insanlık tarihinin her döneminde taklit edilen, akıl danışılan bir unsur olmuştur. Doğadaki canlıların yaşayışları, sistemleri, insanoğluna her zaman yol gösterici olmuştur ve olacaktır. Fransız ihtilalinden önceki dönemlerde doğaya öykünme daha çok biçimsel iken teknolojinin gelişmesi ve hayat şartlarının da iyileşmesi ile doğadaki canlıların sistemleri, hücresel yapıları incelenip en küçük yapı taşlarına kadar işleyiş mekanizmaları araştırılıp taklit edilmeye başlanmıştır. Sistem bu şekilde olunca doğanın sistemini birebir taklit eden tasarımlar ortaya çıkmıştır ve ekolojiye yararlı, sürdürülebilir tasarımlar tasarlanmaya başlamıştır. Tarihin ilk çağlarından bu yana doğaya öykünme bu kadar büyük bir değişim ve gelişme göstermiştir, ilerleyen teknoloji ile hayatımızın birçok yerinde doğanın etkilerini görmeye devam edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Nature and human existence cannot be considered separately since the beginning. Mankind has existed in nature and he has ameliorated his conditions by observing the conditions of nature and imitating it. Nature has been imitated and consulted in every period of human history with its system and its perfect system. The lives and systems of living beings in nature have always been guiding and guiding human beings. In the periods before the French Revolution, while the emulation was more formal, the development of technology and the improvement of living conditions began to simulate the systems of living things in nature, their cellular structures and the mechanisms of functioning up to the smallest building blocks. As a result of this system, designs that mimic the system of nature have emerged and useful and sustainable designs have been designed for ecology. Since the first ages of history, emulation has shown such a great change and development, with the advancing technology, we will continue to see the effects of nature in many parts of our lives.