Cumhuriyet Dönemi kadınının üretkenlik kavramı ekseninde portrelerle yorumlanması
An interpretation of the women of the Republican Period in the axi̇s of productivity with portraits
- Tez No: 593797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Cumhuriyet ilke ve devrimleriyle Türk kadını, özgür bir kimlik; çağdaş, aydın ve öncü yapısı ile 'Cumhuriyet Kadını' kimliğini oluşturur. Cumhuriyet'le birlikte kadının kültür, bilim ve sanatta daha çok yer alabilmesinin nedeni, bu konuda uygulanan politikaların sonucudur. Her alanda etkin olan kadının kültür, bilim, sanat ve sosyal oluşumda bilinçli, akılcı konuma gelmesi Cumhuriyet devrim ve atılımlarıyla gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra eğitimden faydalanma oranının artmasıyla da ulusun her alanda kalkınmasına önemli katkı ve hizmetler sağlanmıştır. Bu çalışma; Cumhuriyet döneminin kazanımları doğrultusunda kültür ve sanat politikaları ve Cumhuriyet kadınının üretim alanları, Türk toplumunda üretkenlikleriyle öncü kadınlardan bir seçki ve Türk toplumu yaşamına katkıları olan kadın portrelerinin resimsel yorumları olmak üzere üç temel başlık altında ele alınmış, üretken kadınlar, tarihsel süreç içinde irdelenmiştir. Cumhuriyet dönemiyle beraber ön plana çıkan kadınların çabaları ve uğraş alanları doğrultusunda, üretkenlik imgesini vurgulamak amaçlanmış ve elde edilen verilerle yapılan çalışmaların izleği kadın üretkenliği olarak belirlenmiş; kültür, bilim ve sanat alanında Cumhuriyet kadını incelenmiştir. Bununla birlikte araştırma içerisinde Cumhuriyet dönemi kültür ve sanat politikalarına değinilmiş ve aydın kadınların kültür, bilim ve sanat alanında katkıları araştırılmıştır. Cumhuriyet dönemi 'Üretken Kadın' izleği öncü kadınlar bağlamında incelenmiştir. Cumhuriyet dönemi temel alınarak oluşturulan ve üç yıllık süreci temsil eden çalışmalar kadın üretkenliği çerçevesinde biçimlenmiş ve bunları temsil eden imgelerin resimsel yorumlarını içermektedir. Ağırlıklı olarak seçilen kadınların portreleri üzerinden açığa çıkan bu çalışmalar üretken kadın bağlamında resimsel bir dille aktarılmaya; Aliye Berger, Füreya Koral, Semiha Berksoy, Muazzez İlimiye Çığ, Türkan Saylan ve Yıldız Kenter'in fotoğrafları resmedilerek yeni bir izlek olarak görünür kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the principles and revolutions of the Republic, the Turkish woman forms the identity of the 'Republican Woman with a free identity, contemporary, intellectual and pioneering structure. With the Republic, the reason why women can become more involved in culture, science and art is the result of the policies implemented on this issue. The women's influence in every field became conscious and rational in culture, science, art and social formation. In addition, with the increase in the rate of benefiting from education, important contributions and services were provided to the development of the nation in every field. This work; In line with the achievements of the Republican era, cultural and artistic policies and production areas of Republican women were discussed under three main headings: a selection of pioneering women with their productivity in Turkish society and portraits of women who contributed to the life of Turkish society, and productive women were examined in the historical process. In line with the efforts and fields of work of women who came to the forefront with the Republican period, it was aimed to emphasize the image of productivity and the data obtained was determined as the productivity of women. Republican women in the field of culture, science and art were examined. At the same time, in the research, cultural and artistic policies of the Republican period were discussed and the contributions of intellectual women in the field of culture, science and art were investigated. The theme of Republican Productive Women was examined in the context of pioneering women. The studies, which were formed on the basis of the Republican period and represent the three-year period, include pictorial interpretations of images that have been shaped within the framework of women's productivity. These works, which are revealed through the portraits of predominantly selected women, are aimed to be conveyed in a pictorial language in the context of productive women; the photographs of Aliye Berger, Füreya Koral, Semiha Berksoy, Muazzez İlimiye Çığ, Türkan Saylan and Yıldız Kenter are illustrated and tried to be transferred as a new theme.