İdare lehine kurulan irtifaklar
Easement rights established for the benefit of administration
  1. Tez No: 593865
  2. Yazar: DELAL BOZYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mülkiyet hakkına getirilen kısıtlamaların en önemlisi olan irtifak hakkı genel olarak özel hukuk rejimine ilişkin bir kavram olarak bilinmektedir. Öte yandan bu kavram belli boyutlarıyla kamu hukukunun kapsam alanına da girmiş bulunmaktadır. İdarenin kurduğu irtifak hakları olarak da bilinen bu haklar, kamu malları üzerinde özel hukuk kişileri lehine kurulan irtifak hakları ile özel hukuk kişilerinin malları ve kamu malları üzerinde idare lehine kurulan irtifak hakları şeklinde tasnif edilmiştir. İdare lehine kurulan irtifakların kapsamında; kamu gücüyle kurulan irtifaklar, sözleşmeyle kurulan irtifaklar ve mahkeme kararıyla kurulan irtifaklar yer almaktadır. Kamu gücü ile idare lehine kurulan irtifaklar Kamulaştırma Kanunu ve İmar Kanunu kapsamındaki irtifaklardan oluşmaktadır. Kamulaştırma Kanunu çerçevesindeki irtifaklar ise irtifak hakkı kamulaştırması, kamulaştırma yoluyla kurulan irtifak hakları ve idarelerarası irtifak hakkı devrinden müteşekkildir.
Özet (Çeviri)
Easement right which is one of the most important example about restrictions on property right is known as a specific term for private law system. On the other hand, this term has also transformed into public law area in certain aspects. These rights are also known as easement rights established by the state. The related rights are classified as easement rights established on public properties for the benefit of private persons and rights established on public and private properties for the benefit of Administration. Easements established with state power, easements established by contract and easements established by court decisions are the types of easement rights established for the benefit of Administration. Easements established with state power consist of easements in Expropriation Law and Zoning Law. Expropriation of easement rights, easement rights established via expropriation and transferring right of easement between Administrations are within the context of easements regulated in Expropriation Law.