Kapadokya Bölgesinde yer alan kayadan depo örneklerinin tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of design principles of rock carved warehouse buildings in Cappadocia Region
- Tez No: 593912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Kapadokya Bölgesi'nde yer alan kayadan oyma depo örneklerinin mimari ve statik özellikleri incelenmiştir. Bölgeden üç depo örneği konu alınarak bu depoların kayaç özellikleri, galeri ve topuk boyutları karşılaştırılmıştır. Depo örneklerinin statik analizleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçları ,Kayadan Oyma Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik hükümlerine göre değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, bölgede kayadan oyma depoların yapımında mimari ve statik açılardan dikkat edilmesi gereken kriterler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kayaç cinsi ve özellikleri, deponun giriş yönü, üst örtü kalınlığı, galeri ve topuk boyutları,depo yapılarının statik dayanımını etkileyen önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Depo üstündeki tabakanın eğim yönü, depo girişi, galeri ve havalandırma bacalarının boyutları ve düzenlenişi ile doğal çevreye uyum ise kayadan oyma depo yapılarının tasarımında dikkate alınması gereken diğer faktörler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, architecture and static properties of rock carved warehouse buildings in Cappadocia Region were examined. The rock characteristics, gallery and heel dimensions of these buildings were compared by taking three warehouse samples from the region.Static analysis of the warehouses were made using finite element method.The results of the analysis were evaluated according to the provisions of Regulation on Design, Calculation and Construction Principles of Rock Carved Structures. As a result of the evaluations, the criteria to be considered in terms of architectural and static aspects were determined in the construction of rock carved warehouses in the region. According to the results, the type and characteristics of the rock, the direction of entry, top cover thickness, gallery and heel dimensions were determined as the most important factors affecting the static strength of the warehouse structures.The slope direction of the layer above the warehouse, the dimensions and arrangement of the entrance, gallery and ventilation chimneys and the harmony with the natural environment were evaluated as other factors to be considered in the design of rock carved warehouse structures.