Kurumların dijital dönüşüm süreçlerinin incelenmesi: Bir sağlık kurumu için öneri
Examining the digital transformation of institutions: Proposal for a health instution
- Tez No: 593915
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN, DR. SERRA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin hızla hayatımıza girmesi, internetin ucuzlaması ile erişilebilirliğin artması, mobil cihaz kullanımın artması, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile beraber kurumsal olarak kullanılan sistemlerin yanı sıra insanlarda önemli miktarda veri üretmeye başlamıştır. Günümüzde bu verilerin kolay ve ucuz saklanabildiği görülmektedir. Sakladıkları bu verilerin analiz edilmesi sonucu değerli hale geldiğini fark eden kurumlar iş ve yönetim süreçlerini dijitale dönüştürme sürecine girmişlerdir. Bu süreç Dijital Dönüşüm (Digital Transformation) olarak adlandırılmaktadır. Dijital dönüşüm kurumlarda teknolojinin etkin kullanımı olarak bilinse de kurumlarda teknolojinin kullanılıyor olması dijitalleşmenin tam olarak tanımı değildir. Kurumda çalışanların sistemi etkin kullanılabilir hale gelmesi ve o sistemin kurum için faydalı hale gelebilecek şekilde dönüşümün yönetilebilmesidir. Bu çalışmada öncelikli olarak dijital dönüşümün tanımı yapılarak, farklı sektörlerdeki dijital dönüşüm örnekleri incelenmiş olup, odak konumuz olan sağlık sektörü bu konuda detaylı olarak araştırılmıştır ve sonuç olarak bir sağlık kurumu için dijital dönüşüm önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid introduction of technology, the increase in accessibility through the cheapening of the internet, the increase in the use of mobile devices, and the widespread use of social media, people have started to produce significant amounts of data in addition to the systems used in corporate. Nowadays, it is seen that these data can be stored easily and cheaply. Realizing that the data which is stored by the institutions have become valuable as a result of the analysis, institutions have entered the process of converting business and management processes to digital. This process is called Digital Transformation. Although digital transformation is known as the effective use of technology in organizations, the fact that technology is used in institutions is not the exact definition of digitalization. It is the effective use of the system by the employees in the organization and the management of the transformation in such a way that the system can be beneficial for the organization. In this study, the definition and the examples of digital transformation in different sectors have been examined, the focus is on the health sector, and a digital transformation proposal has been presented for a health institution