Üzümsü meyvelerde hastalığa sebep olan bazı fungusların moleküler teşhisi
Molecular diagnosis of several fungi causing disease in berry fruits
- Tez No: 593941
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üzümsü meyve yetiştiriciliğinin önemli sorunlarından birisi de fungal hastalıklardır. Fungus hastalıklarından dolayı üzümsü meyvelerde önemli verim kayıpları yaşanmaktadır. Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Kahramanmaraş ilindeki yabani üzümsü meyve bitkileri (çilek, ahududu, böğürtlen, maviyemiş, mürver) ve Akdeniz Bölgesi çilek yetiştiriciliği yapılan alanlardan toplanan çilek bitkileri ile PCR ve DNA dizi analizleri gibi moleküler tanı teknikleri kullanılarak fungal türler belirlenmiştir. Funguslar, PDA besi ortamında geliştirildikten sonra DNA'ları izole edilmiştir. Multi-lokus sekans tiplendirme yöntemi ile ITS ve LSU gen bölgeleri PCR ile çoğaltılmış ve elde edilen DNA dizilerinden fungal türler tespit edilmiştir. BLAST analizlerine göre, izole edilen fungusların Boeremia exigua, Colletotrichum gloeosporioides, Epicoccum nigrum, Didymella glomerata, Preussia minima, Peyronellaea prosopidis, Fusarium sambucinum, Pestalotiopsis sp, Chaetomium fimeti, Gnomoniopsis idaeicola, Hypoxylon perforatum, Diplodia seriata, Fusarium solani ve Fusarium equiseti türleri oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bitki fungal hastalıklarla mücadele yöntemlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of berry fruit growing is fungal diseases. Due to the fungal diseases, significant yield losses are experienced in these fruits. In this study, fungal species were determined by using molecular diagnostic techniques such as PCR and DNA sequence analysis with berry fruit plants collected from growing areas in the Eastern Black Sea Region (wild raspberry, blackberry, blueberry, strawberry, and elderberry) and strawberry cultivation areas in the Mediterranean Region. Fungi were cultured on PDA media and then DNA's were extracted from cultures. Multi locus seauence typing (MLST) was done by using ITS and LSU gene regions and the PCR products were sequenced. Based on the BLAST analysis, those fungi were identified as Boeremia exigua, Colletotrichum gloeosporioides, Epicoccum nigrum, Didymella glomerata, Preussia minima, Peyronellaea prosopidis, Fusarium sambucinum, Pestalotiopsis sp, Chaetomium fimeti, Gnomoniopsis idaeicola, Hypoxylon perforatum, Diplodia seriata, Fusarium solani and Fusarium equiseti. This study is thought to contribute to the methods of managing plant fungal diseases.