Theory of constraints as a tactic cost management technique and an implementation in a production company
Taktik maliyet yönetim tekniği olarak kısıtlar teorisi ve bir üretim işletmesinde uygulama
  1. Tez No: 593942
  2. Yazar: HAJDİNA IBRAKOVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
1979'da, Optimize edilmiş Üretim Zaman Çizelgesi çizelgeleme yazılımının tanıtımı, bir yönetim felsefesinin, Kısıtlar Teorisi'nin (KT) geliştirilmesine getirildi. Beş adım odaklanma süreci sayesinde, KT kuruluşların kısıtları belirlemelerini ve şirket performansına zarar vermelerini engellemenin yollarını bulmalarını sağlar. Bu çalışmanın amacı, bir üretim şirketindeki beş odaklanma adımının uygulanması yoluyla Kısıtlar Teorisi'nin bir şirketin performansı ve kârı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma,“her sistemin en az bir kısıta sahip olduğu”ve“bir sistemin en zayıf bağlantısının o sistemin tüm performansını belirlediği”varsayımına dayanmaktadır. Değişken Maliyet yöntemi ve KT yönteminin sonuçlarını karşılaştırarak, KT'nin beş adımlı sürekli iyileştirme sürecini takip ederek, Karadağ'daki ayakkabı üretici firması, geleneksel maliyet muhasebesine göre daha yüksek satış karlılığından yarar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In 1979, the introduction of the Optimized Production Timetables scheduling software brought to the development of a management philosophy, the Theory of Constraints (TOC). Through a five-step focusing process, TOC enables organisations to identify the constraints and find ways to stop them from damaging the company's performance. The purpose of this study is to examine the effects the Theory of Constraints has on a company's performance and profit through the application of the five-focusing steps in a production company. The research is based on the assumption that“each system has at least one constraint”and that“the weakest link of a system determines the whole performance of that system”. By comparing the results of the Variable Cost method and the TOC method, it was concluded that by following the five-step continuous improvement process of TOC, the shoe-manufacturing company from Montenegro has benefited from higher sales profitability than according to the traditional cost accounting system.