Serbest oksijen radikalleri kaynaklı iskemi-reperfüzyon hasarında hiperbarik oksijenizasyon (HBO) ve antioksidan vitamin uygulamalarına bağlı değişikliklerin deneysel rat epigastrik oda deri flep modelinde incelenmesi ..
The Investigation of changes dependent on HBO exposures and antioxidant vitamin conbination to ischemia-reperfusion injury induced by free oxygen radicals on experimental rat epigastric...
  1. Tez No: 59397
  2. Yazar: AHMET TOMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNAY GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Reperfüzyon hasarı; belirli bir süre iskemiye maruz kalan dokularda reperfüzyon sonrasında oluşan ve serbest oksijen radikallerine bağlı olarak gelişen bir olaylar dizisidir. Çalışmamızda serbest oksijen radikallerinden kaynaklanan iskemi- reperfüzyon hasarının, ratlarda deneysel“epigastrik ada deri flep modeli”üzerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, toplam 40 adet dişi Spraque Dawley türü dişi rat kullanılmıştır. 6x3.5 cm boyutlarında kaldırılan rat epigastrik ada deri flep modelinde, epigastrik pedikül (arter ve ven) 8 saat süreyle klempe edilerek iskemi oluşturulmuş; ardından flep deri dokusu reperfüze edilmiştir. Oluşturulan iskemi-reperfüzyon hasarına sırasıyla HBO, Vit E+C ve HBO+Vit (E+C) tedavilerinin etkileri incelenmiştir. Preoperatif 3. gün, operasyon sabahı, postoperatif 3. ve 6. günler olmak üzere toplam 4 doz E vitamini (a-tokoferil asetat) 40 mg/kg + C vitamini (Na-askorbat) 200 mg/kg dozunda intraperitoneal (i.p.) olarak verildi. HBO (2.5 ATA'da, günde 1 kez ve 1 saat süreyle %100 02) postoperatif 7 gün boyunca uygulandı. Flep yaşayabilirliği postoperatif 7. günde Sasaki'nin kağıt şablon yöntemiyle değerlendirildi. Kontrol grubunda flep yaşayabilirliği %28.6 iken HBO grubunda %59.2'ye, vit (E+C) + HBO grubunda %66.3'e ve vitamin (E+C) grubunda ise %82'ye yükseldi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reperfusion injury is the chain of events which occurs in tissues that exposure a constant period of ischaemia induced by free oxygen radicals after reperfusion. In our study, it was aimed to investigate that the effects of ischaemia-reperfusion injury induced by free oxygen radicals on experimental rat epigastic island skin flap model. In this study, a total of 40 Spraque Dawley female rats was used. In the dimensions of 6x3.5 cm epigastric skin island flaps were elevated. By clamping inferior epigastric pedicle (artery and vein) 8 hours of ischaemia was provided and then flaps were reperfused by removing the clamps. Then, it was investigated the effects of HBO, Vit E+C and HBO+Vit (E+C) respectively on flaps injured by ischaemia-reperfusion. A total of 4 doses of the combination of antioxidant vitamins E and C (a- tochopherol acetate, 40 mg/kg and Na-ascorbate, 200 mg/kg) were given intraperitoneally once in three days (3 days before the operation, on the morning of operation, postoperative 3rd and 6th days). The percentages of flap viability were determined by Sasaki's paper template method in postoperative 7th day. The flap survey was determined to be 28.6% in controls, 59.2% in HBO group, 66.3% in vitamin (E+C) + HBO group, and 82% in vitamin (E+C) group.