Lumbal disk hernisi olan hastalar ile sağlıklı kişilerin fiziksel egzersiz kapasiteleri ve fiziksel uygunlukları arasındaki farklılıklarının karşılaştırılması
The Comparison of physical exercise capasities and physical fitnesses of lumbal disc hernia patients and healthy controls
- Tez No: 59398
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Lumbal disk hernisi olan hastalar ile aynı yaş grubundaki sağlıklı sedanter kişilerin, fonksiyonel egzersiz kapasiteleri ve fiziksel uygunluklarının incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla, her biri 20 kişiden oluşan, 40 olgu üzerinde çalışmamız gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Nöroşirurji ve Kardiopulmoner Rehabilitasyon Ünitelerinde yapılmıştır. Ayrıca çalışmamızda özüre ve fiziksel bozukluğa neden olan diğer faktörler de belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tüm olgulara; semptomla sınırlı koşubandı egzersiz testi, fiziksel uygunluk testleri, postür analizi, antropometrik ölçümler, pelvik inklinasyon açısının ve kolumna vertebralisin fizyolojik eğriliklerinin ölçülmesi, normal eklem hareketlerinin, kısalıklarının ve lumbal bölge kemik mineral dansitelerinin değerlendirilmesi ile deney grubu olgularında İlave olarak lumbal disk hemisine özgü testlerle birlikte, fonksiyonel limitasyonlar, günlük yaşam aktiviteleri ve psikososyal durum değerlendirilmeleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study was conducted the compare functional exercise capasities and physical fitness levels between patients having lumbal disk hernia (20) and health controls (20). The study was performed at Hacettepe University, School of Physical Therapy and Rehabilitation, Neurosurgical and Cardiopulmonary Rehabilitation Unite. Patients and health controls were evaluated through symptom limited exercise test, physical fitness tests, posture analyses, muscle shortness teste, anthropometric, normal range of motion, pelvic inclination measurements. Also physiological curves of columna vertebralis, bone mineral densities of lumbal region were assessed. Patients were evaluated through disc herniation tests, psychosocial condition, functional limitations, activities of daily living.