Deneysel testis torsiyonu modeline ceratonia siliqua etkisinin ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde araştırılması
Investigation of the effect of ceratonia siliqua on the experimental testicular torsion model by light and electron microscopy
  1. Tez No: 873689
  2. Yazar: ŞAHİKA YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL USLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KERVANCIOĞLU DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Testis torsiyonu genellikle adolesanlarda ortaya çıkan, testiküler fonksiyon kaybı ile sonuçlanabilen bir ürolojik acildir. Cerrahi müdahaleyle detorsiyone edilen testislerde reperfüzyona bağlı hasar ortaya çıkabilmektedir. Torsiyon sırasında arteriyel kan akımının bozulması sonucu iskemik hasar oluşurken; detorsiyondan sonra reperfüzyon sağlanır ancak artan serbest oksijen radikalleri dokuda oksidatif hasar oluşturur. C.siliqua'nın çeşitli infertilite modeli uygulanan sıçanlarda sperm sayısında artışa, hormonal parametrelerde düzelmeye neden olduğu, oksidatif stresi azalttığı bilinmektedir. Çalışmamızın amacı C.siliqua destek tedavisinin iskemi/reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisini araştırmaktır. 8 haftalık Wistar albino sıçanlar kontrol (n=7), C.siliqua enjeksiyonu yapılan grup (n=7), testis torsiyon/detorsiyon modeli ile hasar oluşturulan grup (n=7) ve hasarı sonrası 1 hafta intraperitoneal C.siliqua enjeksiyonu uygulanan grup (n=7) olarak 4 gruba ayrılmıştır. 1 hafta sonra sakrifiye edilen hayvanların testisleri ışık mikroskobik, geçirimli elektron mikroskobik incelemeler için takip edilmiş ve biyokimyasal incelemelerde kullanılmıştır. Morfolojik inceleme için Hematoksilen-Eozin ve Masson-Trikrom boyamaları yapılıp Johnsen skoru yapılmıştır. İmmünohistokimyasal yöntemle CD68, kaspaz-3, HIF-1𝛼, SOD ve Katalaz antikorları ile işaretlenip, semikantitatif ve kantitatif yöntemlerle değerlendirilmiştir. TEM ile ultrastrüktürel inceleme yapılmıştır. Dokuda GSH, MDA, ROS, AOPP ve FRAP ölçülmüş; serum örneklerinde ELISA yöntemiyle testosteron, AMH ve inhibin-B düzeyleri belirlenmiştir. Işık mikroskobu ile histopatolojik değerlendirmede İ/R grubunda izlenen apoptotik, nekrotik değişikliklerin İ/R+C.siliqua grubunda daha az olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a urological emergency that usually occurs in adolescents and has the risk of resulting in loss of testicular function. Damage due to reperfusion may occur in testicles detorsioned by surgical intervention. While ischemia-induced damage occurs as a result of disruption of arterial blood flow during twisting; reperfusion was achieved after detorsion, but increased free oxygen radicals cause oxidative damage to the tissue. It has been reported that C.siliqua causes an increase in sperm parameters, improve hormone levels and decrease oxidative stress in infertility models of rat. The aim of our study is to investigate the protective effect of C.siliqua against ischemia/reperfusion (I/R) injury. 8-week-old Wistar albino rats were divided into four groups as follows: control (n=7), group injected with C. siliqua only (n=7), group damaged by testicular torsion/detorsion model (n=7) and group that received IP C.siliqua injection for a week after T/D model(n=7). Animals were sacrificed after 1 week and their testes were followed for light microscope, transmission electron microscope and used for biochemical examinations. Hematoxylin-Eosin and Masson-Trichrome stainings were performed, and morphological examination and Johnsen score were performed. Immunohistochemically Caspase-3, HIF-1𝛼, CD68, SOD and Catalase antibodies were marked and evaluated semiquantitatively and quantitatively. Ultrastructural evaluations were made with TEM. For biochemical examinations, GSH, MDA, ROS, AOPP and FRAP were examined in the tissue; testosterone, AMH and inhibin-B levels were determined in serum samples by ELISA method. In histopathological evaluation by light microscopy, apoptotic and necrotic changes observed in the I/R group were observed to be less in the I/R+C.siliqua group.