Uyku yoksunluğunun sağlıklı insanlarda periferal immün sistem profili üzerine etkileri
The Effects of sleep deprivation on human peripheral immune profile
- Tez No: 59396
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Uyku yoksunluğuna maruz kalan insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnsanlar arasında, uykusuzluğun infeksiyöz hastalıklara hassasiyeti arttırdığına yönelik yaygın bir inanış vardır. Bu çalışmada, amacımız uzamış uyku yoksunluğunun insanlarda periferal immün profil üzerine olası etkilerini araştırmaktı. Bu amaçla, 16 sağlıklı, sigara alışkanlığı olmayan genç erkek çalışmaya dahil edildi. Deneysel prosedür öncesinde, denekler tıbbi ve psikiyatrik değerlendirmeye alındılar. Psikiyatrik ve fizik muayeneler ve tam kan sayımları deneklerin sağlık durumunun iyi olduğunu gösterdi. Tüm çalışma süresince, deneklerin alkol, nikotin ve kafein kullanmaları engellendi. Uyku hastalıkları açısından değerlendirmek amacıyla tüm deneklerin polisomnografık kayıtları yapıldı. Daha sonra, on denek 48 saat süreyle uykusuz bırakıldı. Diğer altı kişi ise günlük düzenli uykularını devam ettirdiler. Venöz kan örnekleri (her defasında 20 mi), ardışık dört gün süresince 24 saatlik aralıklarla toplandı (uykusuzluğun 0-24-48 saatleri ve telafi uykusu sonrası). Uykusuz kalan grup rebound etkilerini göstermek amacıyla, telafi uykusu süresince de monitörize edildi. Her örneğin 10 mi' si lenfosit alt gruplarının (CD4, CD8, CD5, CD16, CD19) flow cytometry ile ölçümü için heparinli tüplerle laboratuvara gönderildi. Örneklerin kalan kısmı ise santrifüj edilerek serumu ayrıldı ve IgG, IgM ve kortizol ölçümleri yapılana kadar -20°C de saklandı. Her iki grupta da, ardışık günlere ait sonuçların karşılaştırılmasında (0-24 saat; 24-48 saat; 48-72 saat vs) Wilcoxon matched pair's signed ranks test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The number of people exposed to sleep deprivation is being increased. It has long been known anecdotally that lack of sleep increases the susceptibility to infectious diseases. In this study, our aim was to investigate the possible effects of prolonged sleep deprivation on human peripheral immune profile. For this purpose, 16 healthy non-smoker male subjects were included the study. Before the experimental procedure, the subjects underwent medical and psychiatric evaluation. Psychiatric and physical examinations and complete blood counts revealed that the subjects were in good medical health. Subjects were restricted from the use of alcohol, nicotine and caffeine during whole study. All subjects were recorded with classical polysomnography parameters to exclude sleep pathologies such as sleep apnea syndrome or periodic movements. Then, ten subjects underwent to 48 hours sleep deprivation and remainning 6 males maintained their regular daily sleep. Venous blood samples (20 ml each turn) were collected by 24 hour intervals during consecutive four days (0-24-48. hours of deprivation and after recovery sleep). The deprived subjects were monitored during recovery sleep to demonstrate rebound effects of deprivation. 10 ml of each sample was immediately taken to the laboratory in heparinized tubes for the measurement of lymphocyte subsets (CD4, CD8, CD5, CD16, CD19) by flow cytometry. The remaining 10 ml of each sample was centrifugated to separate serum and stored at -20°C until IgG, IgM and Cortisol measurements were done. Wilcoxon matched pair's signed ranks test was performed to compare the results of consecutive days (0-24 hour; 24-48 hour; 48-72 hour etc.) in deprived subjects and controls.