Örgütlerde stres kaynakları, sonuçları ve yönetim teknikleri: Bartın Üniversitesinde bir araştırma
Stress sources, results and management techniques in organizations: A research at Bartın University
- Tez No: 593976
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma işletmelerde çalışanlar tarafından algılanan stresin nedenlerini ve sonuçlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bartın Üniversitesi' nde idari personel olarak görev yapan personellerden 150' sine ulaşılarak anket uygulanmış ve bu çalışanlara stres nedenleri ve olumsuz etkileri hakkındaki görüşlerini incelemek amacıyla toplam 36 soru sorulmuştur. Elde edilen veriler hem tanımlayıcı hem de genelleyici istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Anket verilerine, SPSS analizi uygulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen veriler stresin yaş, cinsiyet ve meslek ayrımı yapılmaksızın, herkesi etkileme gücünün olduğunu kanıtlar niteliktedir. Birey için görev yapısı, yetki yapısı, çalışma koşulları, iş ortamı, iş yerindeki stres, kimlik özelliklerinin çalışan için olumsuz bir stres faktörü olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the causes and conseguences of stress perceived by employees in the enterprises . 150 of the personnel working as administrative staff at Bartın University were surveyed and asked a total of 36 questions to examine their views on the causes and adverse effects of stress. The results were evaluated by using Spss analysis. The data obtained as a result of the survey study proves the power of stress to affect everyone without age, gender and occupational distinction. It was observed that the task structure, authority structure, working conditions, work environment, stress at work, and identity characteristics are negative stress factors for the individual.