Cinsel önyargı ve damga: LGBT bireylerde sosyal dışlanma
Sexual prejudice and stigma: social exclusion of LGBT individuals
  1. Tez No: 593979
  2. Yazar: GURUR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR BOSTANCI EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
“Cinsel Önyargı ve Damga: LGBT Bireylerde Sosyal Dışlanma”başlıklı bu tezin amacı toplumsal damgalamanın, LGBT bireylerin yaşantıları üzerindeki etkilerini gösterebilmek ve hangi alanlarda ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kaldıklarını ortaya çıkarabilmektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan analizlerden elde edilen sonuçların, LGBT bireylere yönelik damga ve ayrımcılık konusunda bilimsel bilgi birikimine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu çalışma çerçevesinde yapılan araştırmada, damgalama ve ayrımcılık süreçlerini ayrıntılı olarak ele alabilmek için hem nitel hem de nicel araştırma tekniklerinden faydalanılmıştır. Nicel kısımda çalışmanın kavramsal çerçevesi temel alınarak hazırlanan anket soruları internet üzerinden 187 kişiye uygulanmıştır. Nitel kısımda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile 10 kişi ile görüşme yapılmıştır. Devamında toplanan anket verileri SPSS programında analiz edilmiş, çıkarılan tablo ve grafikler görüşmelerden elde edilen verilerle birlikte yorumlanmıştır. LGBT bireylerin pek çok alanda ayrımcılığa ve damgalamaya maruz kaldığı ve bu davranışların onları pek çok yönden olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bireylerin tamamı her alanda ayrımcılığa uğramasa da her alanda ayrımcılığa uğrayan en az bir katılımcının olduğu görülmüştür. LGBT bireylerin herkes ile eşit haklara erişiminin zorluğu ve ayrımcılık deneyimlerinin çeşitliliğine rağmen mücadele konusundaki fikirler belirli temalar etrafında oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis titled as“Sexual Prejudice and Stigma: Social Exclusion of LGBT Individuals”is to show the effects of societal stigmas on the lives of LGBT individuals and to determine in which areas they are socially excluded and discriminated. The results obtained from the analyzes conducted for this purpose are expected to contribute to the scientific knowledge about stamp and discrimination against LGBT individuals.. In order to examine the processes of discrimination and stigma in detail, both qualitative and quantitative research teqniques were used. In the quantitative part, the questionnaire prepared on the basis of the conceptual framework of the study was applied to 187 people over the internet. In the qualitative part, a semi-structured interview form was used to interview 10 people. The data from the questionnaire were analyzed using the SPSS software and the tables and graphs created from the data were supported with the responses from the semi-structured interviews. It was discovered that LGBT individuals experience various forms of discrimination and stigma in many areas of life and are affected negatively by these experiences. Although not all participants experienced each and every type of discrimination, all types of discrimination were experienced by at least one participant. Although LGBT individuals struggle to obtain the same rights as non-LGBT individuals and experience varios forms of discrimination, it was observed that several prominent themes regarding the elimination of these prejudices emerged naturally in he data and the interviews.