Küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerin ev sahibi ülke açısından analizi
Analysis of multinational companies in terms of host countryin the globalization process
- Tez No: 593991
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme süreci ve yaşanan teknolojik gelişmeler çok uluslu şirketlerin gelişmekte olan ülkelere doğru yatırım yapma fırsatını ortaya çıkarmıştır. Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerin sahip olduğu yetersiz sermaye, teknoloji ve iş gücü eksikliği bu ülkelerin ekonomik kalkınmalarını sağlayabilmeleri için doğrudan yabancı yatırımları ülkelerine çekmek için politikalar uygulamalarına sebep olmuştur. Çok uluslu şirketler ve uluslararası pazarlara açılma seçenekleri olan doğrudan yabancı yatırımların belirleyicileri de ev sahibi ülkenin sahip olduğu ekonomik ve politik durum ile belirlenmektedir. Ayrıca ev sahibi ülkelere yapılan doğrudan yabancı yatırımlar ülke ekonomisinde olumlu ve olumsuz etkilere neden olmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme, çok uluslu şirketler ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları kavramsal olarak tanımlama yapılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının belirleyicileri açıklanmaya çalışılmış ve çok uluslu şirketlerin ev sahibi ülke ekonomisine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise çok uluslu şirketlerin ev sahibi ülke ekonomisi üzerindeki etkileri Türkiye Ekonomi' si örnek alınarak SWOT analizi ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological improvements and globalization process have created the opportunity for multinational companies to invest to the developing countries. Inadequate capital, technology and labor force of developing or underdeveloped countries have led these countries to implement policies to attract foreign direct investment to their countries in order to promote their economic development. The determinants of multional companies and foreign direct investments, which are an option of opening international markets, are also determined by the economic and political stiuation of the host country. In addition, foreign direct investments to host countries also have positive and negative effects on national economy. In the first part of the study, globalization, multinational corporations and foreign direct investment are conceptually defined. In the second part, the determinants of foreign direct investment and the effects of multinational corporations on the economy of the host country are examined. In the third part of the study, the impact of multinational companies on the economies of the host countries explained with the example Turkey's Economy by using SWOT analysis.