Kronik obstrüktif akciğer hastalarında ve sağlıklı kişilerde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease and in healthy subjects
  1. Tez No: 59399
  2. Yazar: DENİZ İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıkları (KOAH), diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi hastaların günlük hayatını ve iyi olma halini etkileyen hastalıklardır. Hacettepe Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Göğüs Hastalıkları Ünitesi'nde yapılan bu çalışmanın amacı, KOAH'lı hastalarda, hastalığın yaşam kalitesine etkilerini, standart ve ayrıntılı bir şekilde belirlemek, sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubunun verileri ile karşılaştırmak ve KOAH'ta hastalık tanımlamasında kullanılan fizyolojik ölçümler ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışma, 20 klinik olarak stabil KOAH'lı erkek hasta ve 20 sağlıklı erkek olguda yapılmıştır. Olguların değerlendirilmesinde, solunum fonksiyon testi, arterial kan gazı analizi ve koşubandı efor testi fizyolojik ölçümlerinin yanısıra, dispne düzeyinin belirlenmesinde Medical Research Council (MRC) dispne skalası, hastalığa özel yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde respiratuar problemi olan hastalar için geliştirilen Günlük Yaşam Aktiviteleri Anketi (Q-ADL), genel yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Nottingham Sağlık Profili (NHP) ve SF-36 anketleri, anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesinde Hospital Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz, bağımsız değişkenlerde iki ortalama arasında farkın önemlilik testi; bağımlı değişkenlerde, çok değişkenli varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. KOAH'lı hastalarda fizyolojik ölçümler ve anketler arasındaki ilişki, Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chronic Obstructive Pulmonary Diseases (COPD) like other chronic diseases affect many aspects of the daily life and well-being of the patients. The purpose of this study was to evaluate the effects of COPD on health- related quality of life of the patients in a standardized manner, and to compare with the results of healthy subjects, and to investigate the relationship between the health-related quality of life and physiological parameters which is used to define the disease severity. The study was performed at Unit of Chest Diseases, Physical Therapy and Rehabilitation School, Hacettepe University. Twenty male stabile COPD patients and 20 healthy male subjects participated in this study. Pulmonary function tests, arterial blood gases and treadmill exercise tests were used for the physiological evaluation. Level of dyspnea was measured by the Medical Research Council (MRC) dyspnea scale, disease-specific quality of life was measured by the Activities of Daily Living Questionnaire (Q-ADL). General health-related quality of life was assessed by using the Nottingham Health Profile (NHP) and SF-36. Depression and anxiety levels were measured by using Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Statistical analysis was performed by using a Student's t test for the independent variables and a multivariate analysis of variance for the dependent variables. The relationship between physiological parameters and the questionnaires was investigated by Pearson correlation coefficients.