Yerel yönetim hizmetlerinin sağlanmasında İller Bankasının önemi
Providing local management services importance of İller Bank
  1. Tez No: 594000
  2. Yazar: GÖKÇE DİNLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RACİ KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye'de yerel yönetim birimlerinin kentsel ihtiyaçları karşılayabilmelerinde İller Bankasının yeri ve önemi büyüktür. Yerel yönetim birimlerinin ihtiyaç duyduğu hizmet ve yatırımın altında imzası bulunan İller Bankası, kurulduğu tarihten itibaren yaşam kalitesini artırabilmek amacıyla çağdaş kent alanlarının oluşturulmasına ve geliştirilmesine öncülük eden uzman kurum olmuştur. İller Bankası, yerel yönetim birimlerine kentsel ihtiyaçları karşılayabilmeleri için proje üreterek, kredi temininde bulunarak, teknik ve danışmanlık hizmeti vererek sürdürülebilir ve yaşanılabilir şehirleşmeye katkıda bulunmaktadır. Yerel yönetim birimlerine yerel hizmetlerin sağlanmasında yardımcı olan İller Bankası, 1933 yılında belediyelerin imar faaliyetlerine mali destek olabilmek amacıyla Belediye Bankası adıyla kurulmuştur. 1944 yılında belediyelerin yanında il özel idareleri ve köy birimlerini de hizmet alanına dâhil ederek hizmet ağını genişleten Bankanın yerel yönetim birimlerine kentsel ihtiyaçları karşılayabilmelerine yönelik mali ve teknik destek sağlaması amacıyla bir kanun tasarısı hazırlanmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuştur. 1945 yılında bu kanun tasarısı Bütçe Komisyonunda görüşülmüş ve Bankanın adı İller Bankası olarak değiştirilmiştir. Bir yatırım ve kalkınma bankası olan İller Bankası 2011 yılında yerel yönetim birimlerine ihtiyaç duyduğu alanlarda kredi temininde bulunmak, mali, teknik ve danışmanlık desteğinde bulunmak ve hizmetlerin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için 6107 sayılı İller Bankası A.Ş. Hakkında Kanun ile yeniden yapılandırma yoluna gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : Belediye Bankası, İller Bankası, İller Bankası A.Ş., yerel hizmet
Özet (Çeviri)
In Turkey , Iller Bankası's place and importance is vital for local government units to meet the expense of urban needs ,Iller Bankası which has it's signature under providing the service and investment that is needed by local governments , became the leading expert institution in creating and improving of the modern urban areas with the purpose of improving the life quality since the date that it was established. Iller Bankası supports sustainable and habitable urbanization by creating projects , providing loan and offering technical and consultantship services to the local governments for them to meet the expense of urban needs . Iller Bankası thsat assists the providing of the local services,was formed in order to provide financial support for the zoning activies of municipalities in 1933 under the name of Belediye Bankası. A draft law was prepared with the purpose of providing the financial and technical support that was needed by the local governments in order to meet their expense of urban needs for this bank which allready extended it's network by adding special provincial administrations and village units alongside the municipalities in it's service area and presented to T.B.M.M.in 1944. The draft law was negotiated in Budget Committee and this bank was renamed as Iller Bankası In 2011 according to the 6107. Numbered and Code About Iller Bankası A.Ş. named law to provide loan and offer more effective and productive financial , technical and consultantship services for the local government units in the field of needs. Keywords : Belediye Bankası,İller Bankası,İller Bankası A.Ş.,Local governments, Local service