Hellenistik ve Roma dönemlerinde Kilikia bölgesi ile Lykaonia bölgesi arasındaki ilişkiler
The relationships between regions of Lycaonia with Cilicia in the Hellenistic and Roman periods
- Tez No: 471293
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızın konusunu Anadolu'nun iç kesimleri ile Akdeniz Bölgesini birbirine bağlayan Lykaonia ve Kilikia'nın, Hellenistik-Roma dönemlerindeki durumları oluşturmaktadır. Bu bölgeler coğrafi konumları nedeniyle stratejik öneme sahiptir. Bu iki bölgenin sözü edilen dönemlerdeki siyasi gelişmeleri ortak bir seyir izler. Bu benzerliklerin yanı sıra kültürel olarak da ortak özellikler gösterirler. Lykaonia-Kilikia çevresinin Anadolu'nun siyasi tarihindeki başlıca olaylara paralel bir çizgi izleyerek, önemli siyasi-sosyal olaylara sahne olduğu gözlenir. Bu durum, bu bölgelerin konumları ve sahip oldukları hammadde kaynaklarıyla ilişkilidir ve bu sebeple sözü edilen dönemlerde egemen güçlerin ilgi odağı olmuştur. Hellenistik dönemde Ptolemaios ve Seleukos Krallıkları Torosların bu kesiminde bulunan sedir ormanları için uzun süre mücadele etmişlerdir. Ayrıca, bu bölgeler, coğrafi özellikleri sebebiyle, korsanlık faaliyetlerinin merkezi olmuştur. Bu hareketlilik ticaretin de gelişmesine tesir etmiştir. Özellikle Roma döneminde bayındırlık faaliyetlerinin etkisiyle Lystra, Claudiopolis, Germanikopolis gibi birçok yeni yerleşmeler kurulmuş; Isauria Nova, Soloi gibi bazı eski kentler de imar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the of situations constitutes in Hellenistic-Roman periods of Lycaonia and Cilicia, which connect the inner parts of Anatolia with the Mediterranean region. These regions has strategic value due to its geographical position. The political developments of these two regions in the mentioned periods are following a common condition. In addition to these similarities, they also shows common culturally characteristics. In the surroundings of Lycaonia-Cilicia are important political-social events is observed to be the scene of, following a line parallel to the main events in Anatolia's political history. This situation related to the location of these regions and the sources of raw materials they have, and thus has been the focus of the dominant forces in the mentioned periods. In the Hellenistic period, Ptolemaic and Seleucid Kingdoms fought for a long time for cedar forests in this part of the Taurus. Also, these regions the because of geographical position, become a center for piracy activities. This mobility has influenced the development of trade. Many new settlements such as Lystra, Claudiopolis, Germanikopolis have been established with the influence of the public works activities especially in Roman period; some old towns such as Isauria Nova and Soloi have been reconstruction.