Takkeli dağda bulunan kaya mezarları
Rock-cut tombs in Takkeli mounten
  1. Tez No: 503707
  2. Yazar: SERCAN YAYLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Lykaonia Bölgesi, Prehistorik Dönemlerden itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış verimli bir coğrafyanın merkezinde yer almaktadır. Bölge, Orta Anadolu'nun merkezinde bulunmasından dolayı kültürel bir yoğunluğa ve çeşitliliğe sahip olmuştur. Lykaonia Bölgesinin, en stratejik yeri ise hiç şüphesiz Takkeli dağdır. Konya ovasına hâkim bir noktada yer alan Takkeli Dağ'da, Hitit Döneminden Osmanlı Dönemine kadar yerleşim izleri görmek mümkündür. Takkeli Dağda, 2012 yılında yapılan yüzey araştırması ile ilk sistemli çalışmalar başlamıştır. 2013 yılında ise Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünün izni, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında kazı çalışmaları başlatıldı.2015 yılındaki çalışmada açığa çıkartılan 25 adet kaya mezarı tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında bölgenin tarihi ve coğrafyası, ölü kültü, mezar mimarisinin yanı sıra bölgeler arası etkileşim hakkında bilgiler sunulmuştur. Tipoloji ve analoji çalışmaları sonucu Takkeli Dağ'da açığa çıkartılan mezarlar mimari özelliklerine göre Roma Dönemine tarihlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Lykaoniaregion is located in the center of a geography that has hosted many civilizations for centuries. The region has a cultural concentration and diversity due to its central location in Central Anatolia. The most strategic place in the region is undoubtedly Mount Takkeli which is located a place dominating the Konya plain. It may be seen the settlement traces from the Hittite period to the Ottoman period in Mount Takkelli The first systematic studies at Mount Takkeli was started with a surface survey in 2012. The following year, the excavations were initiated within the scope of the project jointly conducted by the Necmettin Erbakan University and Selçuklu Municipality, with the permission of the Ministry of Culture, Culture and Heritage Directorate. In the scope of this thesis, 25 rock tombs excavated in 2015 were studied. The history and geography of the region, death cult, grave architecture as well as interregional interaction were examined and the findings were given. The result of typology and analogy studies revealed that the tombs excavated in Mount Takkeli are dated to the Late Roman Period in terms of their architectural characteristics.