Yumurtalık – Karataş (Adana) arasındaki sahil kumlarındaki ağır metal kirliliğinin araştırılması
The investigation of heavy metal pollution between Yumurtalık - Karataş (Adana)
- Tez No: 594033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek lisans çalışması Yumurtalık ve Karataş ilçeleri arasındaki sahil şeridini kapsamaktadır. Bu iki bölge arasındaki sahil kumlarında canlı sağlığını olumsuz yönde etkileyen ağır metal kirliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yumurtalık-Karataş arasındaki sahil şeridindeki 24 lokasyondan örnekleri alınmıştır. Atomik Absorbsiyon Spektrometre (ASS) cihazı ile Fe, Mn, Cu, Zn, Hg, Ni, Cr, As ve Cd elementlerine ait kimyasal analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkiye ve dört farklı ülkelere ait ağır metal konsantrasyon sınır değerleriyle karşılaştırılmıştır. As, Zn, Cu, Mn ve Hg elementleri standartların altında kalırken; Fe ve Cr elementleri Karataş bölgesinde sınırların üzerinde bulunmuştur. Cd ve Ni elementlerine ait analiz sonuçları ise her iki bölgedede standartların üzerinde saptanmıştır. Kirliliği oluşturan parametrelerin çevresel faktörlere bağlı olarak oluştuğu, Ni element miktarlarının artışındaysa kısmen bölgedeki jeolojik yapının etkisi olduğu düşünülmektedir. Bulunan tüm veriler CBS ortamına aktarılarak semboloji ve dağılım haritalaır oluşturulmuştur. Ayrıca kum örneklerinde; Zenginleşme Faktörü (Ef), Kirlilik Faktörü (Cf), Kirlilik Derecesi (Cd), Korelasyon ilişkileri ve Jeo-birikim İndeks (Igeo) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Master thesis covers the coastline between Yumurtalık and Karataş districts. The aim of this study was to investigate the heavy metal pollution in the coastal sands between these two regions which adversely affected the living health. 24 samples were taken on the coastline between Yumurtalık and Karataş region. Fe, Mn, Cu, Zn, Hg, Ni, Cr, As, Cd all these elements were chemical analyzed by Atomic Absorption Spectrometer (AAS) the results obtained from the World Health Organization (WHO), of Turkey and four different countries of heavy metal concentrations were compared with the limit values. This comparison showed that the As, Zn, Cu, Mn and Hg elements are below the standards; Fe and Cr elements are located above the borders in Karataş region. The results of the analysis of Cd and Ni elements were above the standards in both regions. It is observed that the parameters that constitute the pollution occur due to environmental factors, it is thought that the geological structure in the region has an effect on the increase of Ni element amounts. Symbology and interpolation maps were created by GIS technique using all these data. In addition, sand samples; The enrichment factor (Ef), the Contamination factor (Cf), the pollution degree (Cd), the correlation relationships and the Geo-accumulation Index (Igeo) values were taken into consideration.