Streptococcus pyogenes' in tanısında kullanılan testlerin karşılaştırılması, bakteriyofaj izolasyonu ve karakterizasyonu
Comparison of tests used' in diagnosis of s pyogenes, isolationand characterization of bacteriophage
- Tez No: 594049
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ALPAY KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Streptococcus türü bakteriler doğada oldukça yaygın olarak bulunan, gram pozitif, zincir oluşurabilen kok morfolojisinde bakterilerdir. İnsanda normal flora elemanları olarak bulunabildikleri gibi, streptokoksal farenjit, bakteriyel endokardit, impetigo, idrar yolu enfeksiyonları, romatizmal kalp hastalığı, akut romatizmal ateş, ve akut glomerulonefritis gibi ciddi postinfeksiyöz sendromlara yol açan patojen türleri da bulunmaktadır. Çalışmamızda üst solunum yolu enfeksiyonun başında gelen S. pyogenes'in tanısında, öncelikle kültür yöntemi ve hızlı tanı testinin (TOYO-TSA01) birlikte karşılaştırılması hedeflendi. İzole ve identifiye edilen S. pyogenes suşlarının bakteriyofaj/bakteriyosin içeriğinin belirlenmesi, bakteriyofaj izolasyonu ve konak genişliğinin belirlenmesi ikincil hedef olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gelen tüm boğaz sürüntüsü örnekleri olmakla birlikte, yara, abse, doku, idrar, kulak akıntısı, eklem ve plevral sıvı (sadece S. pyogenes üremiş olan) örnekleri inceleme materyali olarak alınmıştır. Çeşitli şikayetlerle poliklinik ve servis hastalarından gelen 174 erkek ve 94 kadın/çocuk olmak üzere toplam 252 hastadan boğaz kültür örnekleri, 9 yara sürüntü, 4 abse, 3 doku, 1 idrar, 1 kulak akıntısı sürüntüsü, 1 eklem sıvısı ve 1 plevral sıvı örnekleri hastalardan alındı ve çalışmada kullanıldı. Toplam 272 örnek incelenmiş, kültür ve kit (Strep A testi) yöntemiyle pozitif olarak bulunan 71 örnek belirlenmiştir. Kültür ve kit yöntemlerinin doğruluk oranı incelenmiş 7 örnekte kit negatif olmasına rağmen kültür pozitifliği gözlenmiş olup kültür yönteminin altın standart olduğu teyit edilmiştir. İzole ve identifiye edilen ve konak olarak kullanılan 68 S. pyogenes suşlarının 49'unda faj içeriğinin varlığı, geniş konak aralığı, bakteriyosin veya antimikrobiyal aktivite içerdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Streptococcus bacteria are commonly found in nature, gram positive, chain forming bacteria in the coke morphology. Human can be found as normal flora elements, as well as streptococcal pharyngitis, bacterial endocarditis, impetigo, urinary tract infections, rheumatic heart disease, acute rheumatic fever, and acute glomerulonephritis, such as pathogen species causing severe postinfectious syndromes. The aim of this study was to compare the culture method and the rapid diagnostic test (TOYO-TSA01) together in the diagnosis of S. pyogenes, the leading respiratory tract infection. Determination of bacteriophage / bacteriocin content, isolation of bacteriophage and determination of host width of S. pyogenes strains isolated and identified were determined as secondary targets. In this study, all throat swab specimens from Recep Tayyip Erdogan University (RTEU) Training and Research Hospital Microbiology Laboratory were examined. Samples of wound, abscess, tissue, urine, ear discharge, joint and pleural fluid (only S. pyogenes) were examined taken as. Throat culture specimens, 9 wound culture, 4 abscesses, 3 tissues, 1 urine, 1 ear discharge swabs, 1 joint fluid and 1 pleural fluid samples were collected from 252 patients, 174 male and 94 female children from polyclinic and ward patients with various complaints and used in the study. A total of 272 samples were examined and 71 samples were found positive by culture and kit ( Strep A test ) method. Accuracy of culture and kit methods was examined. Culture kit was negative in 7 samples although the kit was negative. The presence of phage content, wide host range, bacteriocin or antimicrobial activity were determined in 49 S. Pyogenes strains isolated and identified and used as hosts.