Determinants of demand for air cargo transport between Turkey and the selected far east countries
Türkiye ile seçilmiş uzak doğu ülkeleri arasında hava kargo taşımacılığı talebinde etkili olan belirleyiciler
- Tez No: 594054
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Uzak Doğu arasındaki hava kargo talebini etkileyen faktörleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Model tahmin edebilmek amacıyla, 2008-2018 yılları arası ve altı Uzak doğu hedefini kapsayan bir panel veri seti kullanılmıştır. Sonuçlar hava kargo taşımacılığının en çok kişi başına milli gelir ve kargo uçak miktarından etkilendiğini göstermekte ve piyasa büyüklüğü ve kargo kapasitesinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the fundamental determinants of demand for air cargo by focusing on the case of Turkey and the Far East. A panel data set covering the period 2008-2018 and six Far East destinations is used. The findings indicate that air cargo transportation is influenced by GDP per capita and the number of aircraft emphasizing the important of market size and the cargo capacity.