Türkiye ve Avrupa Birliği'nin karşılaştırmalı demografik yapısı
Turkey and the European Union comparative demographic structure
  1. Tez No: 594065
  2. Yazar: GONCA SARAÇ CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye Cumhuriyeti yıllar boyunca uluslararası konjonktürde yapılan çalışmaları yakından takip etmiş ve medeniyetlerle iletişim halinde olmuştur. Avrupa Birliği ise giderek büyüyen ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin giderek daha fazla dikkatini çeken bir birlik olmuştur. Türkiye de genç nüfusa sahip dinamik yapısı, tüketilebilir doğal kaynakları ve işgücü potansiyeli ile Avrupa Birliği ülkeleri arasına girmeye aday ülke konumundadır. Bu durumda, Türkiye ve Avrupa birliğinin karşılaştırmalı yapısını incelemek gerekli bir ihtiyaç olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye ve Avrupa Birliği karşılaştırmalı demografik yapısı incelenmektedir. Buradaki amaç temel farkları ortaya koymak ve sağlıklı bir analiz çıkarmaktır. Çalışmada ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum karşılaştırmaları da yapılmaktadır. Çalışma doğrultusunda incelenen veriler de gösteriyor ki, Türkiye genç nüfusa sahip, istihdam oranları daha düşük işsizlik nispeten daha yüksek ve eğitim durumu da Avrupa Birliği'ne göre daha geridedir.
Özet (Çeviri)
The studies in the international conjuncture throughout the year has followed closely the Republic of Turkey and has been in contact with civilization. The European Union increasingly growing in developing countries and in particular has been a union attracts more attention. Dynamic structure with a young population in Turkey, edible natural resources and labor is the country with the potential candidate countries into the European Union between. In this case, Turkey and the European Union is an essential need to examine the comparative structure. In this study Turkey and the European Union are examined compared demographic structure. The aim here is to demonstrate the basic differences and take a proper analysiss. In addition to the age, sex, educational level, marital status, comparisons are being made. The data analyzed in the study also shows the direction that Turkey has a young population, a relatively high level of education and lower unemployment than employment rates are also behind the European Union.