XXI. yüzyıl'da klasik Türk cilt ustaları ve üslupları
The classical Turkish bookbinders and their styles in theXXI th century
- Tez No: 594085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
XXI. Yüzyıl'da Klasik Türk Cilt Ustaları ve Üslupları'nın incelendiği bu tezde, İstanbul, Ankara ve Konya'da bulunan 9 cilt ustasıyla (mücellid) görüşülmüştür. Ustaların özgeçmişleri ile klasik ciltlerinden örneklere ait fotoğraflar sunulmuş, eserlerin boyut, araç-gereç, kompozisyon ve teknik özellikleri incelenmiş ve her bir eser için hazırlanan bilgi formunda bu özellikler belirtilmiştir. Bilgi formlarından yola çıkılarak analiz çizelgesi hazırlanmıştır. Bu çizelgeler sonucunda, ustaların en çok hangi tekniği ve malzemeyi kullandığı değerlendirilmiştir. Klasik cilt çeşitlerinden ciharguşe cilt yapımının bütün aşamaları, örnek bir cilt çalışmasının fotoğraflanması suretiyle anlatılmıştır. Günümüzde cilt yapımında mücellidlerin karşılaştığı zorluklar ve klasik cilt sanatının sorun sahaları üzerinde durulmuştur. Key Words : Cilt, ciltçilik, sahtiyan, deri
Özet (Çeviri)
In this thesis in which the mastersand methods of classical turkish skin were tested in the XXI st century, an interview was conducted with 9 artisans (mücellid) in İstanbul,Ankara and Konya photoghraphs of craftsmen and classical volumes and presented, size, equipment, composition and technical properties of the works are examined and these featurs arw stated in the information from prepared for each work. The analysis table was prepared based on the information forms, as a result of these charts, it was eveluated which masters used the most technique and meterial all the stages of making the skin of the classic skin types are described by photoghraphing a sample skin study. Emphasis was placed on the challenges faced by professors (mücellidler) in today's skin industry and the problems of classical art. Key Words : Skin (binding), bookbinding, shagreen, skin