Fen bilgisi öğretmen adaylarının genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) ilişkin karakter ve değer eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of character and value trends of science teacher candidates related to genetically modified organisms (GMO)
- Tez No: 594084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) ilişkin karakter ve değer eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomonoloji çalışmasının kullanıldığı bu araştırmada, dördüncü sınıfta öğrenim gören 23 fen bilgisi öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Öğretmen adaylarının GDO'ya ilişkin küresel vatandaşlık karakter ve değer eğilimleri kapsamında ekolojik dünya görüşlerini, sosyobilimsel sorumluluk ile sosyal ve ahlaki merhametlerini belirlemek amacıyla üç açık uçlu sorudan oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Veriler betimsel analizler yapılarak incelenmiştir. Öğretmen adaylarının karakter ve değer eğilimleri kişisel, toplumsal ve küresel boyutlar altında incelenmiştir. Bulgular sonucunda öğretmen adaylarının ekolojik dünya görüşü, sosyobilimsel sorumluluk ile sosyal ve ahlaki merhamet ile ilgili karakter ve değer eğilimlerinin çoğunlukla toplumsal bakış açısına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the character and value trends of science teacher candidates related to genetically modified organisms (GMO). The study of phenomonology, one of the qualitative research methods, was conducted with 23 science teacher candidates who studied in the fourth grade. Three open-ended data collection tools were used to determine the ecological worldview, socioscientific accountability and social and moral compassion of the prospective teachers in the context of global citizenship character and value trends related to GMO. The data were analyzed by descriptive analysis. The character and value tendencies of the teacher candidates were examined under personal, social and global dimensions. As a result of the findings, it was determined that teacher candidates ' character and value tendencies related to ecological worldview, socioeconomic responsibility and social and moral compassion were mostly based on social perspective.